Knihy

Zakázaná rétorika

Se slovem „zakázaný“ se v titulcích můžete setkat často. Čtenáře zaujme a název je tu přece od toho, aby přitahoval pozornost. Málokdy pak ovšem v samotném textu najdete něco, co by oprávněnost použití zmíněného slova potvrzovalo, a tak si můžete s úsměvem vzpomenout na kdysi pověstné prodavače pražského Večerníku, dolující z banality senzaci.

Kniha Zakázaná rétorika Glorie Beck je čestnou výjimkou. Pojednává skutečně o věcech, které by se používat neměly, a ke všemu se netají cílem naučit vás s nimi zacházet. Autorka v úvodu vysvětluje, z čeho vychází: „Techniky, které jsou zde uvedeny, představují část té ‘zakázané rétoriky’, kterou by člověk vlastně neměl používat, ale přesto by to rád udělal. Já ji tímto činím přístupnou všem zájemcům, neboť to, nač upozorňuje sociolog Werner Kroeber_Riel, by mělo platit i pro tuto knihu: dokud je nebezpečné vědění přístupné jen několika málo lidem, do té doby se většina nemůže proti užití tohoto vědění bránit.“

Takže obrana proti nepoctivým trikům? Určitě ano, ale pojetí knihy svědčí o tom, že nejde jen o rozbor metod protivníka s bohulibým účelem jim následně odolávat. Zakázaná rétorika vás jednoduše naučí používat neetické nebo málo etické postupy – a vy pak zvažte, jak s nimi naložíte. Máte tu dokonce několik vodítek: řazení podle cíle, podle techniky a bodové ohodnocení etické nekorektnosti.

Nemusíte se ovšem obávat, že zabřednete do ďábelských postupů, vhodných tak pro podvodníky nejhrubšího zrna. V knize najdete příklady s velmi nízkou úrovní neetického dopadu, třeba techniku asociací, fixace, kazatelskou techniku, lichocení, charisma či reciprocitu – většinou nula či jeden bod na desetibodové stupnici. Jsou zda však i metody vskutku povážlivé, jako je lhaní, zneužívání autority, vymýšlení drbů či intrik a také hypnóza, ohodnocená plným počtem negativních bodů.

Ať už jsou popsané techniky více či méně přijatelné, jsou vždy založeny na manipulaci – jedincem nebo celými skupinami. To je třeba si uvědomit. Manipulace totiž může mít i pozitivní cíle a pozitivně také působit, například ve zmíněném charismatickém či kazatelském přístupu. Je ale třeba důsledně používat zpětnou vazbu a neustále se ptát, jde-li ještě o zájem celku, nebo zda jste už nesklouzli k obhajobě svých osobních zájmů.

Podle mého osobního názoru nelze jednoznačně knihu chválit ani hanět. Konkrétní popisy metod bezesporu nejsou určeny jen k získání imunity proti nekalým útokům, na druhé straně i v nich naleznete mnohé věci, které je dobré si uvědomit a které můžete použít také v rovině neutrální či dokonce pozitivní. Dá se tedy říci, že to podstatné závisí na čtenáři, na jeho vnímání morálky a na jeho záměrech. Kniha Zakázaná rétorika vám tedy kromě poznání nástrojů může přispět ještě v jednom: v poznání vlastních postojů, vnímání etických hranic a také ceny, kterou jste nebo nejste ochotni zaplatit za dosažení svých cílů. Právě proto ji doporučuji přečíst a zamyslet se nad ní.

Gloria Beck: Zakázaná rétorika
Kniha vyšla v nakladatelství Grada.

Autor recenze: Miloš Toman

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!