Média

Česká televize – hlavní mediální partner interaktivní expozice ORBIS PICTUS

„Hlavní inspirací je dílo Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského,“ říká výtvarník Petr Nikl, autor uměleckého konceptu expozice, jehož oslovili iniciátoři projektu Jiří a Radana Waldovi a on pak pro spolupráci získal další umělce, autory interaktivních nástrojových objektů a instalací, Milana Caise, Luboše Fidlera, Ivana Havlíčka, Martina Janíčka, Jaroslava Kořána, Petra Lorence, Jiří Melzera, Ondřeje Smeykala, Václava Smolku, Čestmíra Sušku, Zdenka Šmída, Miloše Vojtěchovského.

Světová premiéra expozice ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie se uskutečnila 29. června 2006 ve Francii v Paříži v Českém centru, kde se těšila velkému zájmu médií a široké veřejnosti.

Interaktivní výstava ORBIS PICTUS proběhne v Českém muzeu hudby v Praze od 15. března do 30. dubna 2007. Poté bude uvedena v Brně od 11. května do 17. června v Domě umění města Brna, v Kroměříži od 21. června do 26. srpna v Květné zahradě, a v Opavě od 4. do 30. září v Kostele sv. Václava.

Monumentální dvoranu a postranní lodě Českého muzea hudby zaplnil instrumentální soubor hracích nástrojů, podněcujících v návštěvníkovi jeho tvůrčí schopnosti a představivost. Centrálním objektem expozice je „Labyrint světa a ráj srdce“ – organická hrací sestava, zasazená do srdcovitého nafouklého útvaru, která umožňuje, tak jako všechny ostatní objekty, aktivní tvůrčí spoluúčast návštěvníků. V obrovském nafukovacím srdci si před imaginativní krajinou Petra Nikla návštěvníci mohou zahrát na tří oktávové bublající vodní varhany s píšťalami ústícími do vody od Václava Smolky, na niněru Martina Janíčka či pomocí paliček rozeznít Orloje snivců Jaroslava Kořána nebo nahlédnout do periskopických tunelů Petra Lorence. V monumentálním prostoru Českého muzea hudby, jehož kostelní loď tvoří přirozené tělo expozice, návštěvníci dále naleznou Ucho – zvukový stan Ondřeje Smeykala či obří Oko, sestrojené na principu camery obscury Petra Nikla. Dále zde budou mít možnost rozeznít antropomorfické kalimby Milana Caise, Motýla zpěvavého – obrovský klávesový nástroj s hliníkovými tyčemi místo strun Luboše Fidlera, chřestící tubus Odřeje Smeykala, pianovou citeru Petra Nikla, hrací válec Martina Janíčka, kovovou kouli Čestmíra Sušky nebo zvukový nástroj Jiřího Melzera. Návštěvník expozice dále může vizuálně rozehrát obří kaleidoskop a Fontánu libosti Petra Lorence, rotační objekt Ondřeje Smeykala či dalekohledné tubusy Ivana Havlíčka nebo rozpohybovat kinetické rostliny Zdeňka Šmída či objekt Miloše Vojtěchovského. Před budovou Českého muzea hudby bude umístěn železný objekt Čestmíra Sušky. V průběhu trvání expozice se uskuteční řada hudebních, tanečních a divadelních vystoupení převážně z alternativní kulturní scény.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!