Výzkum trhu

Biotechnologické odvětví zaznamenává v Evropě i ve světě významný rozmach

Společnost Ernst & Young vypracovala analýzu světového biotechnologického odvětví nazvanou „Beyond Borders“, která představuje expandující a životaschopný obor. Biotechnologické firmy se stávají podle studie stále méně závislými na velkých farmaceutických společnostech.

„Evropský biotechnologický průmysl se v posledních letech prudce rozvíjí a začíná hrát klíčovou roli na celosvětové scéně. Příjmy biotechnologického průmyslu již dosahují téměř 14 miliard dolarů, což představuje sedminásobný nárůst během pěti let, a počet firem v tomto odvětví dnes přesahuje 1800. Navíc mají mnohé firmy tohoto odvětví peněžní rezervy, které jim pomohou překonat případnou nestabilitu trhu,“ řekl Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young pro Českou republiku.

Zpráva firmy Ernst & Young analyzovala situaci více než 4200 společností. Z nichž 622 má veřejně obchodovatelné akcie. Tyto veřejně obchodovatelné společnosti dosáhly v roce 2001 příjmu v hodnotě 35 miliard dolarů, vynaložily 16 miliard dolarů na výzkum a rozvoj a zaměstnávaly přes 188 000 lidí.

Rok 2000 byl pro získávání financí výjimečný a i v roce 2001 pokračoval rostoucí trend v oblasti přílivu financí do biotechnologie. Biotechnologické společnosti v Evropě dokázaly na kapitálových trzích získat 2 miliardy dolarů a byl to pro ně druhý nejlepší rok v historii. Tyto výsledky byly částečně podpořeny rozvojem financování prostřednictvím rizikového kapitálu, zejména však díky přílivu akciového kapitálu do odvětví biotechnologie. Například 23 biotechnologických společností v Evropě získalo přes 20 milionů dolarů, zatímco v předchozím roce to bylo pouze 15. Mnohé z těchto společností mají nyní nadnárodní investorskou základnu. Většina financí ovšem přichází do dvou zemí – Německa a Velké Británie, na něž připadá asi 70 % financí získaných v Evropě.

Jisté obavy vyvolává fakt, že na evropském trhu existuje velké množství společností v rané fázi vývoje. Na jedné straně je velmi slibné, že si výzkum založený na nejmodernějších vědeckých metodách nachází cestu do obchodního prostředí, ale poptávka po rizikovém kapitálu – jak od vznikajících, tak od vyspělejších firem bude v příštích letech patrně velká.

Biotechnologické společnosti si našly i další cesty, jak získat kapitál a zůstat nezávislé, a to formou stále častějších spojení, fúzí, akvizic i odprodejů. V roce 2001 bylo ve světě zaznamenáno 480 případů spolupráce mezi farmaceutickými a biotechnologickými společnostmi a také 550 případů, kdy spolupracovaly biotechnologické společnosti navzájem. Odráží se tu sílící trend, kdy se biotechnologické firmy stávají stále méně závislými na velkých farmaceutických společnostech, a to v době, kdy farmaceutické společnosti potřebují biotechnologické podniky k tomu, aby zaplnily mezery ve škále nabízených produktů.

Dlouho slibovaná konsolidace evropských biotechnologických firem je stále poměrně slabá. Potřeba rozšířit distribuční kanály, výzkumné a výrobní základny a teritoriální dosah bude i nadále vyvolávat potřebu fúzí a akvizic. Nicméně zvyšující se úroveň a sílící financování dávají biotechnologickému odvětví nezbytnou důvěru, která je třeba pro další rozvoj.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!