Ve svém novém komunikačním dokumentu Evropská komise konstatuje, že boj proti nevyžádané elektronické poště, tzv. spamu, je zatím marný. Ačkoliv jeho rozesílání je v EU trestné, této pošty neubývá. Dílčí úspěchy zaznamenává zatím jen Nizozemsko a Finsko.
Evropská komise koncem listopadu vyzvala všechny regulační orgány a zainteresované strany v Evropě k vystupňování boje proti spamu, spywaru a škodlivému softwaru. Komise v nové komunikaci zdůrazňuje, že navzdory současné legislativě, která zakazuje spam v EU, Evropa nadále trpí kvůli nelegálním aktivitám na internetu podnikaným jak z území EU, tak ze třetích zemí. Komunikace podtrhuje, že i když je bezpečnost internetu již nějakou dobu součástí politické agendy, měly by národní úřady zvýšit své úsilí a potírat nelegální aktivity na internetu.
„Je na čase proměnit opakovaná politická prohlášení proti spamu v konkrétní akce,“ řekla Vivian Redingová, komisařka pro informační společnost a media. „V souladu s evropskými zákony zakazujícími spam se nizozemským úřadům podařilo potlačit tuzemský spam z 85 procent. Ráda bych viděla, aby zavedením efektivních nástrojů dosahovaly podobné výsledky také jiné státy. Napřesrok provedu revizi této komunikace, abych se přesvědčila, jaká dodatečná právní opatření proti spamu je zapotřební přijmout.“
Elektronický prostor je zločinci téměř dokonale ovládán. Podle odhadu softwarových společností Symantec a MessageLabs tvoří spam 54 % až 85 % veškeré elektronické pošty. Spam vyvolává celosvětové náklady ve výši 39 miliard dolarů ročně (821,40 mld. Kč), odhadla v roce 2005 odhadla výzkumná společnost Ferris Research, zatímco škodlivý software působí uživatelům sítí dodatečné výdaje ve výši 11 miliard dolarů ročně, jak vypočítala firma Computer Economics. Podle průzkumů společnosti Sophos pocházejí 34 % spamů z Asie, ovšem Evropa s 32% podílem je hned na druhém místě.
Kromě toho, že spamy obtěžují, jsou spojeny se ztrátou soukromí, neboť adresy uživatelů jsou získávány praktikami zvanými phishing, jejichž součástí je podvodná instalace programů na sledování pohybů uživatelů počítačů po internetu i po klávesnici vlastního počítače. Ohrožení soukromí je trestným činem prakticky ve všech vyspělých zemích.
Spam je trestný v celé Evropské unii od roku 2002, kdy byla přijata směrnice o ochraně elektronického soukromí. Členské státy však mají problémy s implementací této direktivy do svých národních legislativních systémů, konstatuje se v komunikačním dokumentu EK. „Kriminální trendy ve spamu a mezinárodní aspekty spamu si vyžadují mezinárodní kooperaci příslušných úřadů,“ konstatuje Komise. „Prostředky pro boj proti spamu jsou přitom dostatečné. V Nizozemsku bylo potlačení spamu dosaženo specializovanou organizací OPTA, která má jen 5 stálých zaměstnanců a do potřebného zařízení investovala 570 tisíc eur.“
Evropská komise vyzývá i počítačový průmysl k úzké spolupráci, která by měla podpořit snahy o filtrování pošty, o zavádění férových komerčních praktik na internetu a dodržování zákonů o ochraně údajů. Ve Finsku se například podobnými způsoby podařilo snížit podíl spamu na elektronické poště z 80 % na 30 procent.
– das –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.