Přestože se přílišná očekávání spojená s internetovou ekonomikou nenaplnila, o čemž svědčí zmizení řady kdysi velmi populárních internetových společností (tzv. dot-com startups) z trhu a pokles tržní hodnoty těch, které se udržely, bylo by omylem hovořit o konci elektronického obchodování. Právě naopak: jsme teprve na začátku jeho rozvoje. Zpomalení ekonomického vývoje nezpomalilo neustálý vývoj podnikových aplikací a podpůrného software. Po ochladnutí počáteční „zlaté horečky“ začíná sektor informačních technologií normálně fungovat. Novým zaměřením odvětví je vytváření nástrojů a infrastruktury nezbytných pro zavedení e-businessu do všech oblastí podnikání i každodenního života, soudí každoroční analýza společnosti PricewaterhouseCoopers „Technologický výhled 2002 – 2004, díl I: Jak řídit budoucnost softwarových aplikací“. Technologický výhled je zveřejňován každoročně od roku 1988.
“Zhroucení internetových firem citelně zasáhlo řadu společností, ale prudký rozvoj v posledních několika letech přinesl řadu velice pozitivních stránek, které budou spoluvytvářet budoucnost podnikového software,” prohlásil Mike Katz, provozní ředitel Globálního technologického centra společnosti PricewaterhouseCoopers. “Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím vývoj podnikových technologií v uplynulých několika letech bylo zdokonalení interakce mezi podniky. V budoucnu očekáváme rozvíjení příslušných funkčností, neboť dodavatelé uvedou na trh další generaci e-businessových aplikací, které v oblasti software způsobí zásadní změny.”
Na rozdíl od řady jiných oblastí technologií je těžké přesně předvídat vývoj softwarových řešení. Například vývoj v oblasti polovodičů a počítačového hardware se stabilně přibližuje přesně definovaným a dohodnutým cílům: zvýšení kapacity, zmenšení a zrychlení. Směr a rychlost vývoje software jsou naopak velmi těžce předvídatelné. Analýza Technologický výhled však identifikovala několik trendů pocházejících ještě z období internetové horečky, které budou určovat směr vývoje tohoto kreativního a dynamického sektoru.
Analýza Technologický výhled zkoumá nárůst potřeby zefektivnění interakce mezi podniky a trendy rozvoje funkčností, které ovlivňují vývoj podnikových aplikací včetně analytických funkcí, spojovacích modulů, mobility, portálů, operací v reálném čase a využitelnosti.
Analýza Technologický výhled: 2002 – 2004 se rovněž zabývá dlouhodobým rozvojem podpůrných softwarových technologií a uvádí prognózy vývoje tří typů softwarových architektur užívaných k technické podpoře podnikových aplikací: integrace aplikací, možnost modulového členění (komponentizace) a webové služby.
“Asi nejnáročnějším technickým problémem, se kterým se dnes potýká většina velkých organizací při využívání informačních technologií, je integrace aplikací. Řada podniků v současné době přechází – nebo brzy přejde – od softwarové architektury založené na využití nástrojů na integraci podnikových aplikací (EAI middleware), umožňujících propojení balíkových sad aplikací, k systému, v němž jsou aplikace rozděleny do menších komponent, které lze mnohem snadněji integrovat,” řekl Eric Berg, ředitel Globálního technologického centra společnosti PricewaterhouseCoopers a šéfredaktor publikace. “Není však příliš pravděpodobné, že by se tuto koncepci webových služeb podařilo uskutečnit v horizontu tří let, kterých se prognóza týká. Zejména proto, že tato vize předpokládá ochotu společností spolupracovat s novými a neznámými obchodními partnery. Je pravděpodobnější, že webové služby budou v průběhu období, jež je předmětem analýzy, využívány spíše ke spojení osvědčených obchodních partnerů a k integraci aplikací v rámci jednotlivých společností.”
Publikace Technologický výhled obsahuje rovněž rozhovory se čtyřmi odborníky na informační technologie, kteří jsou uznávaní pro své názory na budoucí vývoj software a jeho dopady na fungování podniku:
- F. Warren McFarlan, profesor ekonomie na Harvard Business School
- Roger McNamee, spoluzakladatel a hlavní partner společnosti Integral Capital Partners
- Ray Ozzie, vynálezce Lotus Notes a spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Groove Networks
- Hasso Platner, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti SAP AG
Publikace Technologický výhled se věnuje změnám probíhajícím ve sféře informačních technologií pro podniky. Je rozdělena do tří částí, které se zabývají různými aspekty podnikového software a jež obsahují celkem 17 kapitol podrobně rozebírajících konkrétní technologie a aplikace:
- Část „Podnikové aplikace“ obsahuje kapitoly o plánování podnikových zdrojů (ERP), řízení vztahů se zákazníky (CRM), řízení dodavatelského řetězce (SCM), o elektronických trzích a elektronickém nakupování, o správě a analýze dat a o podnikových portálech a řízení znalostí.
- Část „Komerční software“ obsahuje kapitoly o obchodních serverech (včetně on-line katalogů a konfigurátorů), o personalizaci, internetovém merchandisingu a řízení on-line kampaní, o správě obsahu webových stránek a jejich analýze.
- Část „Podpůrné technologie“ se skládá z kapitol o integraci podnikových aplikací (EAI), komponentovém software, internetových službách, internetových prohlížečích, serverech a kódovacích jazycích. Obsahuje rozsáhlé pojednání o kódovacím jazyku Extensible Mark-up Language (XML), mobilní internetové komunikaci a správě digitálních práv.
Analýza Technologický výhled dále diskutuje pět významných trendů, které by měly ovlivnit budoucnost softwaru:
- důsledky využívání aplikací založených na architektuře typu peer-to-peer (P2P) spíše než na architektuře typu klient/ server, která byla intenzivně využívána v posledních deseti letech,
- nárůst využívání software s volně šiřitelným zdrojovým kódem jako alternativy k produktům vyžadujícím komerční licenci,
- potenciál inteligentních softwarových programů fungovat bez neustálého lidského dohledu,
- nový přístup k vývoji software založený na modelové architektuře (Model Driven Architecture), kterou vyvíjí skupina Object Management Group (OMG) a
- odklon od používání webových prohlížečů jako standardního nástroje aplikací typu klient – server.
Jiří Moser, partner v oddělení Řízení podnikatelských rizik společnosti PricewaterhouseCoopers, o publikaci řekl:
„Očekávám, že Technologický výhled 2002 – 2004 bude příznivě přijat klíčovými pracovníky významných českých společností, stejně jako tomu bylo s předchozími verzemi publikace. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že vedoucí české společnosti ve všech významných průmyslových sektorech zkoumají možnosti využití nových technologií a jejich nasazení ke zvýšení kvality služeb zákazníkům a řízení efektivity. Vzhledem k tomu, že i na českém trhu došlo k mnoha nesplněným očekáváním v oblasti využití internetu, věřím, že Technologický výhled 2002 – 2004 naznačí cesty vpřed.“
Zpráva Technologický výhled je výsledkem obsáhlých výzkumů a analýz prováděných pracovníky Globálního technologického centra společnosti PricewaterhouseCoopers v kalifornském Menlo Parku. Centrum je součástí organizace Global Thought Leadership, která působí v rámci společnosti PricewaterhouseCoopers. Pracuje v něm tým výzkumníků, analytiků IT odvětví a poradců, kteří mají rozsáhlou praxi v oblasti pokročilých aplikací současných technologií, jakož i znalosti o potenciálním využití nově vznikajících technologií. Na základě výzkumu, popsaného ve zprávách Technologický výhled, Cesty k hodnotě (nový model pro chápání procesu tvorby hodnoty v začínajících společnostech) a v dalších publikacích představujících originální vedoucí myšlenky, přednášejí zaměstnanci Centra o technologických trendech přímo v sídlech svých partnerů a klientů na celém světě. Centrum rovněž provádí hloubkové analýzy technologií a konkurenční analýzy trendů v odvětví, informačních, počítačových a komunikačních technologií. V Evropě poskytuje obdobné služby Menlo Park Europe, skupina technologických analytiků se sídlem v Londýně.
První díl analýzy nazvaný Jak řídit budoucnost softwarových aplikací je prvním ze dvou svazků zprávy Technologický výhled, jejichž vydání je plánováno na tento rok. Druhý svazek, který má být publikován v říjnu, se zaměří na infrastrukturu informačních technologií. Účelem zpráv je poskytnout podrobné informace a vysvětlit podstatu vývoje nových technologií. Zprávy používají přední světové společnosti, aby dokázaly předvídat změny a přizpůsobovat jim své plány.
Pro objasnění stěžejních myšlenek používá analýza Technologický výhled scénáře implementace, které umožňují ilustrovat některé z problémů, jimž organizace čelí, když se rozhodnou instalovat a využívat určitý typ aplikace. Publikace obsahuje fiktivní případové studie, jako například podnik, který má v úmyslu „napojit“ své kontaktní centrum na internet a integrovat internetové a telefonní kanály pro kontakt se zákazníky do jediného interaktivního zákaznického centra, nebo přední maloobchodní prodejce, který hodlá zorganizovat a vybudovat prvotřídní on-line katalog.