Výzkum trhu

Část populace, která chce do Evropské unie, poklesla pod 50 % a zvýšil se počet odpůrců vstupu

Otázka vstupu České republiky je stále velmi žhavým diskusním tématem, a to zvláště před nadcházejícími parlamentními volbami. Jak v této době nahlížejí na vstup naší republiky do EU běžní občané?

Od dubna roku 2001 až do počátku tohoto roku dlouhodobě rostl počet těch, kteří chtějí do Evropské unie vstoupit. Podle výzkumu společnosti GfK Praha by nyní hlasovaly pro vstup ČR do Evropské unie pouze dvě pětiny naší populace (41 %). Tyto výsledky vycházejí z výzkumu, který byl uskutečněn v dubnu 2002 na plně reprezentativním vzorku 1 000 osob ve věku 15 – 79 let, náhodně vybraných z populace České republiky. Výzkum byl realizován formou osobního dotazování. GfK Praha sleduje názory občanů ve vztahu k členství naší republiky kontinuálně, a to od jara minulého roku.

Podíváme-li se na vývoj názorů v čase, zjistíme, že připravenost a ochota našich občanů vstoupit do Evropské unie, v porovnání s výsledky výzkumu z ledna 2002, klesla klesá (a to dokonce o celých 12 procentních bodů). Prakticky podíl pozitivních odpovědí poklesl na úroveň výsledků získaných na jaře minulého roku. Tento výrazný pokles může být způsobený vyvolaný mimo jiné aktuálností tématu (vstup do EU je avizován již na rok 2004), ale zejména předvolební kampaní některých politických stran, ale i, výstupy našich předních politiků aktuálními neustálými diskusemi o Benešových dekretech.

Jak dále ukazují aktuální výsledky, výrazně se zvýšilo procento „odmítajících“ lidí (36 %), tedy těch, kteří nesouhlasí se vstupem České republiky do EU nesouhlasí, více než pětina občanů (23 %) neví, jak by v případném referendu hlasovala.

V případě konání referenda by hlasovali pro vstup častěji muži než ženy. Četnost kladných odpovědí klesá s přibývajícím věkem respondenta. Vstup do EU by tedy uvítala téměř polovina mladých lidí do 29 let, ale pouze 31 % starších lidí (nad 60 let). Ke vstupu se dále častěji přiklánějí lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání, 64 % vysokoškoláků. Členství v EU preferují podnikatelé a lidé se svobodným povoláním (54 %). Naopak ve skupině důchodců je nejvyšší procento lidí proti členství. Z regionálního pohledu deklarují nejvyšší chuť vstoupit do Evropské unie obyvatelé severních Čech, severní Moravy a Prahy.

Graf:
V případě referenda ohledně vstupu České republiky do EU, hlasoval(a) byste pro nebo proti členství?

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!