První listopadový den loňského roku (1. 11.) přesně v 11 hodin v pražském Domě knihy Kanzelsberger odstartovala svoji cestu na pulty společenská hra „Nešťourej se v nose!“, která děti nenásilně učí pravidlům slušného chování.
O den později se novinka začala prodávat v celé síti sedmatřiceti prodejen knihkupectví Kanzelsberger a postupně o ni projevila zájem také významná hračkářská firma a další prodejci.
„Je možná symbolické, že za poměrně krátkou dobu můžeme nyní nahlásit prodej téměř 11 set kusů v naší síti,“ raduje se z prodejních výsledků Zdeněk Fekar z marketingu řetězce Kanzelsberger. Firma se tak na celkovém množství 3500 kusů prodaných do konce března podílí zhruba jednou třetinou.
Tehdy před půl rokem ale bylo rozhodnutí začít prodávat zcela neznámý výrobek velkou sázkou do loterie. Nic podobného se v Česku neprodávalo, absolutně nikdo nemohl odhadnout, nakolik se vyplatí marketingově podpořit neznámý výrobek nezavedeného výrobce.
Navíc některá čísla varovala: tuzemský trh nejspíš na podobné zboží není vůbec zvědavý. Zatímco ve světě je totiž výchova dětí ke společenskému chování slušným byznysem, u nás spíše popelkou. Například světoví prodejci Amazon či Barnes & Nobles nabízeli asi tři tisíce titulů věnovaných etiketě, podle katalogu firmy Kanzelsberger z 56 tisíc domácích titulů jen deset patřilo etiketě.
Sázka se ale vyplatila. „Mám z toho ohromnou radost, dětem se hra líbí a navíc mohou to, co se hrou naučí, začít v každodenním životě okamžitě používat a vidět, že to funguje – a to je pro ně ta nejlepší motivace,“ říká Taťána le Moigne, maminka čtyřletého syna a autorka hry, která ji dala nejen dohromady, ale dokázala svým nadšením pro věc přesvědčit také partnery od Kanzelsbergera a později další obchodníky. Jedním z patronů, který hned na začátku nápadu pomohl, byl také uznávaný učitel etikety ze stejnojmenného TV seriálu Ladislav Špaček.
Dnes se webové stránky hry www.nestourejsevnose.cz mohou pyšnit 30 000 návštěvníky od doby jejich spuštění. Ukázalo se, že na trhu zeje obrovská mezera a zákazníci z řad rodičů s dětmi, ale i školy a jiné instituce hravou formu výuky společenských pravidel ocenili. V přípravě je anglická, německá a francouzská verze hry určená pro výuku cizích jazyků v předškolních zařízeních a v září 2006 by se měl objevit druhý díl z cyklu her, tentokrát zaměřený na bezpečnost dětí.
– red –