Průmysl

TVEL loni zvýšil výrobu jaderného paliva

Ruská společnost TVEL v loňském roce zvýšila výrobu paliva pro jaderné elektrárny o 13,3 %, export palivových článků stoupl o 16,8 procenta. Významné odběratele má TVEL i v České republice.

Výrobky ruské korporace TVEL dnes využívá 76 energetických a více než 30 výzkumných reaktorů ve 14 státech světa. V České republice patří mezi odběratele ruského paliva jak energetici, tak provozovatelé školního a výzkumného reaktoru. V Jaderné elektrárně Dukovany palivo TVEL umožnilo přechod z tříletého palivového cyklu na pětiletý. Pro školní reaktor VR-1 Vrabec FJFI ČVUT Praha ruský výrobce vyvinul a dodal méně obohacené palivo, které se nedá zneužít k výrobě zbraní. Spolupráci s TVEL oceňují i odborníci Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

Od roku 2003 dodává TVEL do Jaderné elektrárny Dukovany nový typ jaderného paliva druhé generace s pětiletým jaderným cyklem. „Tato změna představuje nejen úspory z hlediska prostoru pro skladování paliva, ale i významné úspory ekonomické. Jen do konce roku 2004 dosáhly několika miliard korun,“ řekl Petr Spilka, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany. Oproti projektovému stavu z roku 1985 se na jednom bloku sníží roční množství paliva, které je třeba uskladnit, ze 14 na 8,7 tuny.

V rámci loňské výměny paliva na 3. dukovanském bloku bylo navíc poprvé použito pokročilé palivo TVEL se sníženým obohacením. Při zachování „výkonnosti“ kazety má toto palivo sníženo střední obohacení izotopem uranu 235 ze 4,38 % na 4,25 %. Zdánlivě nepatrný procentní rozdíl v konečném důsledku představuje významné snížení ceny paliva, která tvoří asi čtvrtinu výrobních nákladů jaderných elektráren.

Plný přechod čtyř dukovanských bloků na pětiletý cyklus výměny bude dokončen v roce 2008.

Jaderné palivo dodávané korporací TVEL využívá i školní reaktor VR-1 Vrabec na katedře jaderných reaktorů fakulty jaderné a jaderně-inženýrské ČVUT Praha. Na univerzitním reaktoru bylo v polovině října loňského roku vyměněno dosavadní palivo za palivo s nižším obohacením izotopem uranu 235. Výměna se uskutečnila kvůli snížení potenciální hrozby zneužití jaderných a radioaktivních materiálů. „Palivo v reaktoru vydrží prakticky až do skončení životnosti reaktoru, to je po dobu dalších patnácti let,“ říká Karel Matějka, vedoucí katedry jaderných reaktorů FJFI ČVUT Praha.

Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy je připraven testovat i méně obohacené palivo pro výzkumné reaktory, které TVEL vyvinul v rámci rusko-amerického programu financovaného vládou USA.

ÚJV Řež odebírá ruské palivo po celou dobu provozu svého výzkumného reaktoru od roku 1957. V minulých letech šlo vesměs o palivo s vyšším obohacením izotopem uranu 235. Odvoz vyhořelého paliva s vyšším obohacením zpět do Ruska se připravuje na přelom let 2006 a 2007. Nepoužité vysoce obohacené palivo bylo z ÚJV Řež odvezeno již v roce 2004.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!