Služby

Evropské nebe ožívá

Na evropském kontinentu je největším letištěm londýnské Heathrow. Pražská Ruzyně je proti němu tak trochu trpaslíkem. Přesto je se svými necelými 10 miliony pasažérů ročně jedničkou mezi všemi svými konkurenty z desítky nových členských států Evropském unie.

Eurostat vydává každoročně oficiální zprávu o evropské letecké přepravě. Pro větší objektivnost v ní pracuje v některých kapitolách nejen s údaji z 25 států Unie, ale také z Norska, Islandu a Švýcarska. Nyní je k dispozici zcela čerstvá zpráva, která nám říká, jak to v daném segmentu vypadalo v roce s datem 2004.

Ruzyně si polepšila
Tento rok přinesl další meziroční nárůst přepravených lidí o 8,8 %, z čehož lze usuzovat, že letecká přeprava zase o kousek překonala krizi, s níž se potýkala na počátku nového tisíciletí. Sledovaný ukazatel přesáhl 650,4 miliony osob, z nichž 24 % připadají na vnitrostátní linky, 42 % na mezinárodní lety do členských států EU a zbytek pak tvoří lety za hranice Unie.

Jak už jsme se zmiňovali, nejrušněji bylo na londýnském Hethrow, kde odbavili na 67 milionů cestujících, což představuje nárůst o 10 procent. Na dalších místech následují pařížské letiště Charlese de Gaulla a Frankfurt nad Mohanem, kterými prošlo shodně něco méně než 51 milionů lidí, tedy o nějakých 6 % více než v roce 2003. Proti těmto desetimilionům se zdá 9,6 milionů odbavených pasažérů na pražské Ruzyni trochu nepatrným množstvím, ale nenechme se mýlit. Žádné z letišť v desítce nových členských zemí si nevedlo tak dobře a těchto necelých deset milionů posunulo Ruzyni na 27. místo v žebříčku evropských leteckých uzlů, když o rok před tím jí příslušela až 36. pozice. Praha si tak udržuje solidní postavení v lepším průměru, a to i navzdory tomu, že některá další letiště ve střední a východní Evropě zaznamenala předloni pozoruhodný rozkvět: to se týká nárůstu letecké přepravy například v sousedním Slovensku (o 73 %), v Lotyšsku (o 49 %) či v Estonsku (o 40 %).

Nákladní přeprava stoupá
Předmětem letecké přepravy nejsou ovšem jenom lidé, narůstá i objem vzdušné nákladní přepravy, a to o 9,6 procenta mezi lety 2003 a 2004. V předloňském roce bylo po nebi přepraveno kolem 10,7 milionů tun nákladu, z nichž 80 % putovalo za hranice Unie. Nejčastěji to bylo do Spojených států amerických (71 %) nebo na Dálný Východ (27 %).

Nejvíce letecky přepravovaných nákladů odbavila letiště v Německu a ve Velké Británii. Za největší dopravní letiště můžeme považovat Frankfurt s 1,8 miliony tun odbaveného nákladu, amsterdamský Schiphol (1,5 mil. tun) a pak Heathrow s letištěm Charlese de Gaulla (obě s přibližně stejným objemem 1,4 respektive 1,3 mil. tun). Významnými dopravními uzly pro nákladní dopravu zůstávají nadále také letiště v Bruselu, Kolíně nad Rýnem, Bonnu a v Lucemburku.

-čzb-

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!