Průmysl

Výrobci koketují s deflací

Ceny průmyslových výrobců v listopadu stagnovaly na úrovni stejného měsíce loňského roku, když ve srovnání s letošním říjnem o 0,3 % klesly. Index cen průmyslových výrobců s vyloučením cen potravin a energie (tzv. jádorvá inflace) se meziročně o 1 procento snížil.

Ještě v říjnu index cen průmyslových výrobců (PPI) o 0,4 % stoupl ve srovnání se zářijovou cenovou hladinou. Rafinérský průmysl zařídil deflační pohyb, když snížil ceny o 4,1 procenta. Ceny ropy Brent za měsíc spadly o více než 9 procent.

Ceny zemědělské produkce jdou dolů už půl roku, ani listopad nebyl výjimkou. Proti říjnu sice stagnovaly, meziročně byly však nižší o 6 procent.
Naopak nárůst cen byl pozorován v hutním a kovodělném průmyslu, u chemických výrobků a vláken a stouply také ceny elektrických a optických přístrojů.
„Nízká hodnota listopadové inflace cen výrobců je příznivou zprávou a přidává další pochybnosti k říjnové predikci ČNB, která si s dalším zvyšováním sazeb určitě počká na inflaci za leden příštího roku,“ komentovala Helena Horská, analytička Raiffeisenbank, a.s.

Česká republika patří mezi zeměmi Evropské unie k těm s nejnižší inflací. Podle nejnovějších, i když ještě neúplných údajů se v EU zvyšovaly producentské ceny v průměru o 4,7 procenta.
Deflace cen průmyslových výrobců, zlevňování pohonných hmot a posilování kursu koruny se příznivě promítají i do zpomalení inflace cen spotřebitelských, nicméně tento trend již zvolňuje tempo. „Ceny ropných derivátů na světových trzích již znovu rostou. A proto předpokládáme, že v prvním čtvrtletí 2006 se ceny za litr Naturalu 95 znovu vrátí nad 30 korun, což se následně projeví i ve zvýšení cen průmyslových výrobců,“ varuje Markéta Šichtařová, šéfekonomka poradenské společnosti Next Finance.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!