Synektika je metoda pracující s analogiemi – spojuje odlišné věci dohromady. Je podobná systému laterálního myšlení Edwarda de Bono (jehož metodu šesti klobouků popíšeme v příštím díle) – obě metody jsou založeny na totální změně myšlení. Synektický postup je možné použít ve všech fázích – od definování problému přes hledání nápadů a řešení po rozhodování.
Hlavními nástroji synektiky je analogie a metafora. Je vhodné ji použít tam, kde problém je příliš fádní, neumožňuje fantazijní rozlet nebo v případě, kdy běžný postup selhává. Může být praktikována jednotlivcem i ve skupině, a to v jakémkoliv oboru. Buckmister Fuller hovoří o synektice takto: „Všechny věci bez ohledu na jejich rozdílnost mohou být nějak spojeny, ať už fyzicky, psychologicky nebo symbolicky.“ (Roukes, 1988)
- Popište problém nebo výchozí stav, který je předmětem řešení.
pokles pracovní výkonnosti - Vytvořte seznam přímých analogií k danému problému a rozveďte je co nejpodrobněji. Analogie by měly být z co nejodlišnějších a nejrozmanitějších oblastí.
květiny nekvetou, čerstvě vyprané prádlo je stále špinavé, prohráváme bitvu, vymírá biologický druh - Vmyslete se do přímých analogií a vytvořte osobní analogii. ztrácím dech, přestávám být oblíbený, neběhám – pouze chodím, nemám peníze
- Vytvořte fantastické analogie, kde i nemožné je možným.
ztratila se jedna z barev ze spektra, jsem neviditelný, všechny rukávy jsou kratší - Vytvořte symbolické analogie, zapojte emoce i tělo (zpívejte, kreslete…).
padla Říše římská, jsem chudý příbuzný, mám díru v kapse - Analyzujte analogie a napište k nim řešení – popusťte uzdu fantazii, řešení nemusí být jen jedno.
květiny nekvetou – budu rekultivovat, prohráváme bitvu – povoláme posily, ztrácím dech – budu trénovat, ztratila se jedna z barev se spektra – nahradím ji jinou, jsem neviditelný – využiji to jako přednost, jsem chudý příbuzný – mám i jiné kvality, ožením se s bohatou - Nyní všechny typy analogií a řešení, ke kterým jste došli, aplikujte na výchozí problém.
budu rekultivovat = přehodnotím priority, povoláme posily = rozšíříme pracovní tým, ožením se s bohatou = najdu subdodavatele nebo partnera, využiji to jako přednost = snížení nákladů
Struktura synektického postupu je následující:
a. stanovení problému
b. analýza problému a jeho objasnění
c. spontánní reakce
d. zápis problému
e. sjednocení týmu v chápání problému
f. tvorba analogií
g. prověřování možných řešení
h. přenos řešení na problém
i. aplikace dosažených hledisek na problém