Výzkum trhu

Kde jsme doma a kdo je naším sousedem?

Obyvatelé ČR se cítí být spjatí především se svojí obcí. Vyplývá to z reprezentativního výzkumu agentury FOCUS, který zjišťoval regionální identitu a stereotypy ve vztahu k vybraným národnostem. Celkem 1021 respondentů odpovídalo na otázku, zda se cítí být více spjatí s obcí či čtvrtí, ve které žijí, s regionem, krajem, zemí, Českou republikou, střední Evropou nebo Evropskou unií. Dále měli posoudit charakteristiky lidí různých národností: Čecha, Moraváka, Poláka, Slováka a Němce.

Největší část lidí v ČR (29%) je spjata především se svojí obcí. Dále se 24% lidí cítí být především občany České republiky a 20% lidí o sobě říká, že jsou hlavně obyvateli čtvrti, ve které žijí. Jen velmi málo lidí je nejvíce spjatých s Evropskou unií (2%) nebo se střední Evropou (2%). S Českou republikou se více identifikují Češi než Moraváci. Řadě lidí je tedy představa, že jsou občany Evropské unie, velmi vzdálená. Nedovedou si pod tím nic konkrétního představit a důležitější je pro ně lokální zařazení na úrovni obce, čtvrti nebo regionu.

Pro Moraváky, lidi se základním vzděláním, lidi z malých obcí a starší než 65 let je pak užší regionální identita ještě o něco důležitější než pro ostatní. To může být jedním z důvodů, proč je pro ně komplikované uvažovat např. o evropské ústavě a proč je jim toto téma vzdálené. Mladí dospělí (25–34 let), vysokoškoláci, lidé z Čech a zvláště Pražáci, částečně i lidé z Ústeckého a Libereckého kraje nebo z Vysočiny sice projevují silnější příslušnost k vyšším celkům jako je stát, střední Evropa nebo Evropská unie, přesto je však u nich loajalita ke střední Evropě a k EU na posledních dvou místech. Mezi muži a ženami nejsou ve vnímání regionální identity významné rozdíly – příslušnosti k menším i větším celkům uvádějí téměř shodně.

Navíc je u obyvatel ČR patrná nedůvěra k ostatním národům. Čechy nebo Moraváky posuzují pozitivněji než příslušníky jiných národů. Zhruba polovina lidí považuje Čechy i Moraváky za inteligentní, pracovité, společenské, sympatické a příjemné se smyslem pro humor, zatímco o Němcích a Polácích si to myslí maximálně čtvrtina Čechů. Češi posuzují sami sebe dokonce i výrazně pozitivněji než Moraváky a opačně. Například celých 79% Čechů považuje svůj národ za chytrý, totéž si však o Češích myslí jen 43% Moraváků. Podobně je to s inteligencí Moraváků: 72% z nich je přesvědčeno, že Moraváci jsou chytří, ale totéž si myslí jen 30% Čechů. Češi i Moraváci se ale vzácně shodují v tom, že Moravák je pohostinný a dbá na tradice, nebo v tom, zda je Čech vypočítavý nebo bohatý.

Typický Čech je podle občanů ČR inteligentní, sympatický, pracovitý, racionální, společenský a má smysl pro humor. Moravák je především pohostinný, dobrosrdečný, dbá na tradice, má také smysl pro humor, je společenský a příjemný. Podobné stereotypy jsou zažité i při vnímání Slováků, kteří jsou ale podle respondentů hlavně impulsivní a nespoutaní. Zvláštní pozici mají Poláci, které vidíme jako vypočítavé, pomalé, ale také dbající na tradice, solidární, konzervativní a impulsivní. Němcům přisuzujeme spíše „tvrdé“ výkonové charakteristiky: podle představ dotázaných lidí jsou Němci bohatí, arogantní, zkušení, ambiciózní a sebevědomí. Tyto stereotypy fungují směrem na západ částečně i v rámci České republiky: Češi si sice přisuzují více racionality, ambicióznosti a sebevědomí, než jak je vidí Moraváci, ale podle Moraváků jsou to vedle inteligence a příjemnosti nejdůležitější charakteristiky typického Čecha, zatímco Češi sami je při sebeposuzování mají na nižších pozicích. Kromě inteligence a příjemnosti, na kterých se s Moraváky shodují, hodnotí svůj národ především jako pracovitý, se smyslem pro humor a společenský. Dalo by se tedy říct, že národ na západ od nás se sice jeví jako výkonný, ale pochopitelně nám není tak blízký jako národ vlastní.

Při vnímání jiných národů se pravděpodobně řídíme i geografickou vzdáleností. Moraváci např. přisuzují Slovákům více pozitivních charakteristik než Češi: větší část Moraváků má za to, že Slováci jsou pohostinní, příjemní, společenští, mají smysl pro humor, ale také že jsou spořiví. Češi naopak více než Moraváci považují Slováky za arogantní. U Němců je však tato souvislost nejednoznačná. Geograficky k nim mají sice blíže Češi a považují je o něco více než Moraváci za racionální, pracovité a spořivé, ale na druhé straně jsou podle Čechů Němci více arogantní a vypočítaví. Moraváci i Češi pak vidí Poláky, jakožto své sousedy, poměrně vyváženě: jsou-li mezi nimi ve vnímání Poláků nějaké rozdíly, pak je jich stejné množství ve prospěch a v neprospěch Poláků. V zásadě však Češi a Moraváci mají vzájemně velmi podobný pohled na ostatní národy. Český a moravský stereotyp Poláka (resp. Slováka či Němce) se zdaleka tolik neliší jako český a moravský stereotyp Čecha (resp. Moraváka).

Autoři:
Martina Hanžlová
FOCUS – statistik – analytik (hanzlova@focus-agency.cz )
Martin Zaplatílek
FOCUS, sociolog (zaplatilek@focus-agency.cz )

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!