Od roku 2020 plánuje státní firma Electricité de France (EdF) postavit alespoň jeden reaktor nové generace EPR ročně, aby postupně nahradila dosluhující jaderné elektrárny. Projektu vyjádřil podporu i premiér Dominique de Villepin.
Záměr nahradit většinu z 58 současných reaktorů novým typem evropského tlakovodního reaktoru třetí generace EPR je zahrnutý do rozsáhlé dokumentace o restrukturalizaci EdF, která vznikla kvůli její částečné privatizaci plánované na konec tohoto roku. Podle Francouzské nukleární společnosti (SFEN) je plán první konkrétní vizí dlouhodobého využívání jaderné energie i v budoucnu. První EPR reaktor by se měl začít stavět v roce 2007 v lokalitě Flamanville v Normandii.
Francouzský premiér Dominique de Villepin nedávno potvrdil vládní podporu jaderné energetiky prohlášením o nutnosti postavit EPR: „Náš jaderný park nám zajistí dostatek elektřiny do roku 2020. Je ale nutné již nyní začít s přípravou reaktorů nové generace,“ řekl. Do roku 2015 překročí polovina francouzských elektráren svou plánovanou třicetiletou dobu provozu. EdF sice doufá v prodloužení životnosti o dalších deset let u většiny z nich, rozhodnutí ale záleží na výsledcích inspekcí francouzského úřadu jaderné bezpečnosti. Vloni na podzim doporučila vládní komise navýšit investice EdF do obnovy jaderných elektráren o miliardu eur ročně.
Francie získává z jaderných elektráren přes 75 % své elektřiny a zároveň je největším světovým vývozcem této komodity. Výnosy z prodeje elektřiny (především do sousední Itálie a do Británie) se pohybují kolem 2,5 miliardy eur (72,63 mld. Kč) ročně. Rozsáhlý jaderný park má své kořeny v 70. letech minulého století, kdy se Francie v reakci na první ropnou krizi rozhodla investovat do energetické nezávislosti v podobě jaderných reaktorů. Přes 90 % elektřiny získává Francie z vodních a z jaderných zdrojů.
Václav Hanus
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.