Česká pošta a ČSOB uzavřely novou smlouvu o poskytování bankovních služeb na přepážkách České pošty. Smlouva platí do roku 2017 a České poště zajišťuje příjem 17 miliard korun.
„ČSOB, vnášející do vztahu vedle bankovního know-how a produktů také dvoumilionový klientský kmen, si novou smlouvou zajistí základní distribuční síť pro značku Poštovní spořitelna a možnost nabídnout nové, zejména úvěrové produkty a prostřednictvím poštovních přepážek je zpřístupnit široké veřejnosti,“ říká ČSOB ve své tiskové zprávě.
Je to nejsmutnější tisková zpráva, jakou uživatelé služeb České pošty obdrželi za uplynulých osm měsíců.
Ne, že bychom České poště nepřáli dobrý obchod. Také klienti ČSOB si jistě zaslouží ty nejlepší a nejdostupnější služby…
„Chceme dále rozvíjet Českou poštu, k čemuž nám nová smlouva dává velmi dobré předpoklady. Česká pošta se totiž vedle zajištění tzv. univerzální služby musí chovat jako jakýkoli jiný soukromý hospodář – a tedy i hledat nové obchodní příležitosti,“ uvedl Karel Kratina, generální ředitel České pošty, v tiskové zprávě ČSOB. „Proto jsme na rozdíl od staré smlouvy vyjednali nový rozsah i obsah produktového portfolia a tomu odpovídající způsob odměňování za naše služby bance. Přesto, že zákazníci Poštovní spořitelny jsou klienty ČSOB, podařilo se v jednáních plně uplatnit argument, že Česká pošta disponuje sítí s obslužností rozsáhlého území. Vyjednávali jsme se silným partnerem, který má významný klientský a produktový záběr. Tomu odpovídala intenzita vyjednávání a mám radost, že skončilo projektem, v němž nejsme chápáni pouze jako dodavatelé, nýbrž jako obchodní partneři, kterým se podařilo nalézt společný cíl,“ dodal Karel Kratina.
Karel Krartina bohužel neuvádí, jaké přínosy bude mít smlouva pro klienty České pošty, kteří nejsou klienti ČSOB. Situace je teď taková, že když občan potřebuje využít některé veřejně prospěšné, státem dotované služby, například poslat doporučený dopis, musí si ve frontě na jediné pro tyto účely otevřené okénko ověnčené nápisy „Peněžní služby, listovní služby, Poštovní spořitelna“ počkat, až si soukromý klient se soukromou bankou vyřídí své obchody. Pokud jde jen o platební příkaz, výběr nebo uložení hotovosti, skoro o nic nejde, těch pár minut… Ale když se nedoslýchavý klient snaží přes sklo poštovní přepážky dojednat změnu trvalého příkazu, podpisového vzoru nebo rozšíření disponibilního práva, nebo vyjednat úvěr, či snad, nedej pánbu, probrat nesrovnalosti ve výpisu, eventuálně (to už je fakt krize) probrat s neinformovanou úřednicí pár podrobností o nějakém pojištění k nějaké platební kartě, nezbývá, než zavolat manželce, že se asi trošku zdržíte…
Co se tedy pro klienty České pošty změní? „Už nyní připravujeme nové produkty, které by bylo podle dosavadní smlouvy obtížné do portfolia Poštovní spořitelny zařadit. Budeme přesto i nadále přinášet nejlepší poměr kvality a ceny bankovních služeb,“ řekl Jan Lamser, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Poštovní spořitelnu. No, těbůh. Už jenom než poštovní úřednice všechny ty produkty vyjmenuje a představí… Pak předloží zákazníku smlouvu a podrobné Všeobecné obchodní pomínky…
A to není všechno, jak by řekl Horst v teleshoppingu. Bude hůř: „Celkové množství přepážek, na kterých budou pracovníci České pošty prodávat produkty Poštovní spořitelny zůstane stejný – 3300.“ Tak to je konec. Pardon, vlastně ještě není:
„Nová bude ale jejich kategorizace. Poštovní spořitelna tak může nabídnout 71 přepážek, kde může být klient obsloužen v klidu a v sedě,“ dodal Jan Lamser.
Bylo by možná užitečné, a přineslo by to výrazné zlepšení kvality veřejné služby, kdyby Česká pošta vydala seznam těchto obchodních míst, aby se tam zbytečně ve stoje netlačili lidé, kteří potřebují poslat doporučený dopis.
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.