Průmysl

Na elektromontážním trhu vzniká silný hráč

S 250 zaměstnanci dosáhnout tržeb 750 miliónů až jedné miliardy korun a výrazně promluvit do zakázek v oblasti elektroenergetiky. To jsou hlavní cíle belgické skupiny Fabricom, která v Česku ovládá akciové společnosti Aris Jičín a Premont Lhotka.

„Vedení dospělo k rozhodnutí, že sloučením Premontu Lhotka s Arisem Jičín vznikne nová společnost Fabricom CZ, přičemž Premont Lhotka se zaměří především na práce v oblasti infrastruktury a divize Aris Jičín s označením Speciální výroba se bude věnovat výrobě rozvaděčů a některých specialit, jakými jsou protipožární zabezpečení nebo automatizace budov,“ uvedl ředitel společnosti Aris Jičín Jiří Ticháček. Podle jeho slov se jedná o novou strategii Fabricomu, která má zjednodušit dosavadní složitou strukturu mateřského podniku.

„Tento krok je založen na pevném záměru společnosti Fabricom více se zviditelnit na trhu a vytvořit společnost s více diversifikovaným portfoliem činností. Máme ambice dále rozvíjet existující aktivity v obou společnostech, jakožto začít se prosazovat v jiných oblastech trhu,“ napsal, mimo jiné, v dopise zaměstnancům Paul Goedertier, předseda představenstva Fabricomu. „Budeme finančně mnohem silnější. S novým jménem a ve spojení se zahraničními kolegy se zúčastníme velkých mezinárodních tendrů, které budou vypisovány v Česku a na Slovensku,“ dodal Ticháček.

Aris Jičín se specializuje především na dodávky rozvaděčů, nedávno ukončil dodávky rozváděčových polí pro čínskou elektrárnu ve městě Shen -Tou a dodal speciální rozvaděče pro pražské sídlo společnosti DHL.

„Úspěšní jsme byli také v internetové burze pořádané společností Honeywell na dodávky pro rafinerii v Arabských emirátech,“ říká Ticháček a dodává, že internetové burzy se budou stále víc prosazovat. „Jsou průhlednější než výběrová řízení a pro zákazníky představují cestu k nejnižší možné ceně. Na druhou stranu musí být účastník burzy velmi opatrný, protože dosažené nízké ceny přinášejí dodavateli nedostatek peněz pro další rozvoj,“ přibližuje Ticháček nový způsob získávání zakázek. Princip burzy je následující. Na internetu se vyhlásí poptávka, zájemce dostane přístupové heslo a během 60 minut nabídne cenu. Graf průběžně zaznamenává počet účastníků burzy a pořadí s nabídnutou cenou. Jednotliví účastníci o sobě nic dalšího nevědí. Před koncem obdržíte dotaz, zda jste ochotni ještě cenu snížit. Poté je burza ukončena. „Během týdne jsme získali vyrozumění, že se stáváme vítězi. Až posléze jsme se dozvěděli, že jsme v zakázce za 300 tisíc eur o 900 eur skončili druzí, ale v náš prospěch hovořily reference,“ uvedl Ticháček.

Druhá společnost, která vstupuje do nově utvořeného subjektu Fabricom CZ, a.s., je pražský Premont Lhotka, který byl původně dceřinou společností Pražské energetiky se zaměřením na výstavbu a modernizaci rozvodných elektroenergetických sítí. Postupem času se podnik osamostatnil a v roce 2003 jej koupil belgický Fabricom. Aris Jičín v současné době zaměstnává 105 lidí a Premont Lhotka dalších 135.

Mateřská společnost Fabricom S.A. patří k největším firmám svého druhu v Evropě. Po celém evropském kontinentu zaměstnává v několika desítkách společností celkem 46 000 lidí.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!