Pravidelná analýza oddělení Corporate Finance společnosti KPMG, která vychází z dat poskytnutých společností Dealogic, naznačuje s blížícím se koncem prvního pololetí roku 2005, že celosvětová aktivita v oblasti fúzí a akvizic (M&A) dosáhla hodnot prvního pololetí roku 2004 a pravděpodobně je do konce měsíce překročí.
Celosvětová analýza odhalila, že v roce 2005 byly doposud uzavřeny M&A transakce v hodnotě 671 miliard USD, čímž byla téměř vyrovnána hodnota obchodů uzavřených za celé první pololetí roku 2004 (675 miliard USD). Do konce června by předpokládaná celková hodnota celosvětové aktivity měla dosáhnout 771 miliard USD – což je 14procentní nárůst v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Analýza údajů z celosvětových nabídek ukazuje, že v roce 2005 bylo k dnešnímu dni uzavřeno 10 641 transakcí, což představuje dvouprocentní pokles oproti loňskému roku, nicméně očekává se, že počet uzavřených transakcí na konci měsíce překročí 12 400 (což odpovídá 14procentnímu nárůstu).
Alex Verbeek, vedoucí oddělení Finančních služeb a poradenství KPMG ve střední a východní Evropě, to komentuje: „Ať se na data podíváme z jakéhokoli pohledu, zdá se, že trh M&A dosáhl svého „dna“ v polovině roku 2003. Zatímco pokles byl strmý, nárůst je spíše postupný. Vlna velkých transakcí oznámených na počátku roku 2004 vydláždila cestu pro silnější druhé pololetí, ovšem v letošním roce je obrázek méně příznivý.”
A pokračuje: „Přestože hodnoty nedosáhly nejodvážnějších předpovědí, úroveň aktivity odpovídá současnému poklesu. Toto období je charakteristické stabilními kapitálovými trhy a přetrvávající křehkou důvěrou společností.“
Největší zvýšení v investičních tocích zaznamenal region Asie Pacifik. Hodnota i objem aktivity se zlepšily v celém asijsko-pacifickém regionu, jenž zaznamenal 39procentní nárůst hodnoty transakcí a 34procentní nárůst v počtu uzavřených transakcí v porovnání s prvním pololetím roku 2004. Nejrychleji rostoucí zemí v tomto regionu je Japonsko, kde nárůst hodnoty transakcí dosáhl 52 procent a nárůst objemu transakcí 70 procent v porovnání s prvním pololetním loňského roku. Čistě ve srovnání objemu Japonsko v současné době konkuruje tradičním světovým velmocím na trhu M&A. V letošním roce bylo v Japonsku uzavřeno 1 074 transakcí, čímž předběhlo Velkou Británii, kde bylo v roce 2005 k tomuto datu uzavřeno 1 273 transakcí.
Alex Verbeek to komentuje: „Raketový nástup Japonska v oblasti M&A je z části povzbuzován velkým objemem reorganizací a obratem. Japonsko také zažívá vlnu průmyslové konsolidace poháněnou potřebou nahradit zmenšující se domácí trh a nárůstem celosvětové konkurence. Také touha zrychlit strategické investice do rychle rostoucích odvětví sehrává svou roli, jak dokazují dohody předních bank se společnostmi poskytujícími kreditní karty a spotřebitelské financování v daném regionu.”
V jiných oblastech byly výsledky spíše smíšené. Nárůst v investicích z/do západní Evropy v loňském roce zaostal za ostatními regiony. V letošním roce bylo v západní Evropě uzavřeno 3 897 transakcí v celkové hodnotě 298 miliard USD, čímž předběhla USA, kde bylo uzavřeno 3 652 transakcí v hodnotě 279 miliard USD. Počet uzavřených transakcí v obou regionech je pod úrovní loňského roku, západní Evropa již překonala hodnotu transakcí uzavřených v loňském roce o 24 procent. Naopak hodnota transakcí uzavřených v USA v letošním roce poklesla o 27 procent v porovnání s prvním pololetím předcházejícího roku.
Alex Verbeek to komentuje: „USA se zjevně nachází v ekonomickém útlumu a to, ve spojení s prostředím rostoucí sazby, otřáslo obchodní důvěrou. Nárůst počtu uzavíraných transakcí se zpomalil, ale zájem o tyto transakce neklesl. Strategičtí investoři jsou ovšem výhledem znepokojeni. Výsledkem jsou rozsáhlé due diligence a obtížná jednání o platbách závislých na budoucích ziscích (earn-outs) a jiných mechanizmech umožňujících kompromis mezi vysokými očekáváními prodejců a možnostmi kupců. Finanční sponzoři jsou aktivnější, jelikož podmínky pro zadlužování jsou příznivé.”
Celosvětově uzavřeli soukromí investoři transakce v hodnotě 86 miliard USD, což představuje nárůst o 14 procent v porovnání s rokem 2004. Pokud se tento trend udrží, dosáhne na konci měsíce nárůst hodnoty transakcí uzavřených finančními sponzory 30 procent v porovnání s prvním pololetím roku 2004. Transakce uzavřené finančními sponzory nyní představují 13 procent celosvětové hodnoty M&A v porovnání se 2 procenty v roce 2000.
Podíváme-li se na rozdělení odvětví, finanční služby zůstávají co do hodnoty největším odvětvím, nicméně zaznamenaly obrovský propad (46 procent) v porovnání s prvním pololetím roku 2004. Hodnota finančních služeb v oblasti M&A dosáhla k dnešnímu datu 90 miliard USD v porovnání s 168 miliardami USD v prvním pololetí roku 2004. Počet uzavřených transakcí v odvětví také poklesl (o 16 procent), zatímco jiná odvětví jako například média, IT a software, průmyslová výroba a odborné služby zaznamenala v uplynulých měsících letošního roku vyšší počet nabídek. Provedeme-li podrobnější analýzu údajů za finanční služby, zjistíme, že objemy nabídek a jejich hodnota poklesly ve všech hlavních pododvětvích s výjimkou cenných papírů, kde došlo k 32procentnímu nárůstu v celkových hodnotách transakcí.
Alex Verbeek k tomu dodává: „Fúze The Bank of America/FleetBoston a St Paul/ Travelers Property zkreslily výsledky za loňský rok, jelikož představovaly 39 procent celkové hodnoty aktivit finančních služeb. Mimo to bylo letos uzavřeno méně obchodů. Potlačená aktivita v USA přinesla ovoce v loňském roce a zdroje vyschly. V Evropě je vývoj odlišný. Fúze Banco Santander/Abbey National podnítila zájem o přeshraniční bankovní transakce mezi velkými evropskými ekonomikami, v současné době probíhají jednání o několika dalších, např. UniCredito (Italie)/HVB (Německo), BBVA (Španělsko)/BNL (Itálie). Očekáváme větší aktivitu v pojišťovnictví v souvislosti s nižšími maržemi, které vedou ke konsolidaci, a obnovení zájmu o cenné papíry v důsledku oživení trhu majetkových cenných papírů.”
Dlouhodobější analýza ohlášených transakcí ukazuje 17procentní nárůst hodnoty celosvětové aktivity v roce 2005 k dnešnímu dni, ovšem počet transakcí je v tuto chvíli o 8 procent nižší než v roce 2004. Alex Verbeek dodává: „Zůstáváme optimističtí co se týká druhého pololetí a předpovídáme větší aktivitu ve všech odvětvích v porovnání s rokem 2004. Přestože plán evropské integrace poněkud pokulhává a mezi společnostmi tudíž vládne útlum, výsledky asijsko-pacifického regionu, který v loňském roce poklesl a v současné době prudce stoupá, nás uklidňují. Podle našeho názoru naroste v roce 2005 počet uzavřených transakcí v desítkách procent, přičemž jejich hodnota vzroste ještě výrazněji.”
Česká republika
Zpráva Dealogic ukazuje, že aktivita v oblasti M&A v České republice kopíruje celosvětový trend a roste. Hodnota domácích a přeshraničních transakcí uzavřených v prvním pololetí roku 2005 dosáhla 1,6 miliardy USD v porovnání s 0,6 miliardy USD za stejné období roku 2004. Jejich počet také vzrostl, přestože pomalejším tempem, a to z 36 transakcí v prvním pololetí roku 2004 na 38 transakcí za stejné období roku 2005. Alex Verbeek k tomu dodává: „Záběr M&A aktivit vzrostl v porovnání v předchozími léty, přestože v současnosti není uzavíráno tolik velkých transakcí jako v minulosti, především privatizačních. Nicméně několik velkých „titulkových“ transakcí se ve statistikách druhého pololetí roku objeví, včetně společností Český Telecom, Oskar a Vítkovice Steel. Dále jsme svědky postupného nárůstu středních transakcí na trhu M&A, který se stále více zabydluje. Zcela jistě tomu napomohlo přistoupení k EU; střední západoevropští investoři jsou nyní velmi aktivní při vytváření opěrného bodu na trzích ve střední a východní Evropě.”
Mezi dvě největší dokončené transakce v České republice v prvním pololetí roku 2005 patří nákup TV Nova společností CME (679 milionů USD) a nákup zbývajících akcií Oskar Holding společností TIW (72,9 procent) za 510 milionů USD.
Telekomunikace
V dubnu 2005 zvítězila španělská telekomunikační společnost Telefonica ve výběrovém řízení na prodej 51,1 procent základního kapitálu Českého Telecomu od českého státu, za celkovou částku 2,756 miliard eur.
Podle českého práva musí Telefonica předložit povinnou nabídku na odkup zbývajících 48,9 procent akcií Českého Telecomu, které v současné době na Pražské burze cenných papírů oscilují. Transakce ještě nebyla dokončena.
V polovině ledna 2005 získal Telesystem International Wireless Inc, (TIW), kanadský operátor sítě mobilních telefonů kótovaný na burze, 72,9 procentní podíl v Oskar Holdings N.V., mateřské společnosti Oskar Mobil a.s. (poskytovatele GSM služeb v České republice) od soukromých investorů. Mezi prodejce patří ABN Amro Capital, nizozemská soukromá kapitálová společnost, Advent International Corporation, soukromá kapitálová společnost se sídlem v USA, AlpInvest Partners, nizozemská soukromá kapitálová společnost, EMP Europe, soukromá kapitálová společnost se sídlem ve Velké Británii, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční společnost, JP Morgan Partners, soukromá kapitálová společnost se sídlem v USA, Mediatel Capital, lucemburský rozvojový kapitálový fond a Part’Com, francouzská John Ventura společnost. Dohodnutá částka dosahuje přibližně 500,5 milionů USD.
Dále TIW v dubnu 2005 ohlásila prodej společnosti Oskar britské společnosti Vodafone za 1,25 miliardy USD. Tento obchod bude dokončen v druhém pololetí roku 2005.
Dále v polovině dubna 2005 zahájila Genesis Private Equity Fund akvizici společnosti InternetShops, která patří mezi pět největších českých on-line maloobchodních prodejních sítí, a to přibližně za 100 milionů Kč.
Chemický průmysl
V červnu 2005 zaplatil polský ropný koncern PKN Orlen zbývajících 11,8 mld. Kč (0,4 mld. eur) z kupní ceny za nákup 63procentního podílu ve státním petrochemickém koncernu Unipetrol a Fond národního majetku (FNM) převedl akcie Unipetrolu na PKN. Touto transakcí bylo dokončena privatizace Unipetrolu.
Dále na počátku června 2005, Česká finanční, dceřiná společnost České konsolidační agentury (ČKA), podepsala dohodu o prodeji 39procentního podílu ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) skupině Via Chem Group. Transakce bude dokončena ve třetím čtvrtletí. Jakmile bude dokončena, Via Chem Group se stane většinovým vlastníkem Spolchemie, vlastnícím 52,5 procent akcií. Česká finanční se zúčastní výběrového řízení na prodej zbývajícího 14,7procentního podílu ve Spolchemii v druhém pololetí roku 2005.
Agrofert odkoupil od vedení a zaměstnanců slovenské chemické továrně Duslo Šala většinový podíl v Prezamu, jediném akcionáři Dusla, za 1,9 mld Kč. Skupina Agrofert působí v chemickém a potravinářském průmyslu a tvoří ji Deza, Precheza, Precolor, Kostelecké uzeniny, Penam a AGF Trading. Spolu s Unipetrolem skupina vlastní Aliachem a Lovochemii.
Zábavní průmysl
Na počátku května 2005 uzavřela televizní vysílací společnost Central European Media Enterprises (CME), kótovaná na americké burze se sídlem na Bermudách, dohodu o odkoupení 85procentního podílu ve skupině podniků, které vlastní podíl ve skupině TV Nova, televizní společnosti se sídlem v České republice od české finanční skupiny PPF, za 642 milionů USD v hotovosti a akciích.
Ocelářský průmysl
Společnost Osinek realizuje výběrové řízení na prodej 98,96procentního podílu ve společnosti Vítkovice Steel a.s. Mezi účastníky jsou Třinecké Železárny, Charles Capital, Mastercroft (součást ruské skupiny Evraz Holding), Penta a System Capital Management. Konečné nabídky již byly předloženy a očekává se, že transakce bude dokončena v druhém pololetí roku 2005.
Elektrická energie
Severočeská uhelná, těžební společnost se sídlem v České republice založená čtyřmi společníky skupiny Appian Group, uzavřela dohodu o koupi elektrárenských aktiv společnosti v rámci odkoupení podílu vedením za nezveřejněnou částku. Aktiva, která společnost získá, zahrnují MUS, Teplárna Otrokovice a.s., Energetika Malenovice a.s., a Appian Group a.s., které obchodují s energetickými komoditami.
Hornictví
Uhelná těžební společnost OKD by měla zahájit jednání o prodeji Hornického Penzijního Fondu Ostrava. OKD ve fondu drží 97procentní podíl. Před zahájením transakce musí společnost uzavřít dohodu s odborovými svazy, které vlastní zbývající 3 procenta.
Farmacie
Na počátku května 2005 prodali majitelé farmaceutické společnosti Zentiva 3 miliony akcií (7,9procentní podíl) americkém fondu Warburg Pincus za 2,4 miliardy Kč. Warburg Pincus je nyní většinovým vlastníkem společnosti.
Spotřebitelé
V polovině dubna 2005 zvítězila Synex CZ, česká investiční společnost vlastněná soukromými investory, ve výběrovém řízení na koupi 38,89procentního podílu v české papírenské společnosti Jihočeské papírny, a.s. Větřní od České konsolidační agentury (ČKA), české vládní agentury, za nezveřejněnou částku.
Dále na počátku února koupila česká akciová společnost KRPA, vlastník papírenské společnosti Krkonošské Papírny, Plzeňskou papírnu, v konkurzu, za 71,2 milionů Kč (3,1 mil. USD/ 2,4 mil. eur). Konkurz na Plzeňskou papírnu vyhlásil Krajský soud v Plzni 17. září 2004 a výběrové řízení na prodej bylo vyhlášeno v listopadu téhož roku.
Nemovitosti
V polovině března 2005 dokončila skupina Markland akvizici nákupního centra Kotva od akciové společnosti Kotva. Markland vlastní irští investoři Paddy Kelly a Sean Mulryan. Hodnota obchodu je 67 milionů USD.
Dále australská banka Babcock & Brown koupila nové nákupní centrum Galerie Butovice za 103 milionů eur. Centrum prodávala developerská společnost ING Real Estate Development (IRED). Transakce byla uzavřena v květnu tohoto roku.
Společnost Meinl European Land se stala novým vlastníkem brněnského nákupního centra Futurum, počátkem února jej koupila od Euro Mall Ventures za 36 mil. eur (více než 1 mld. Kč).
Meinl European Land je středoevropská investiční společnost. Euro Mall Ventures je joint venture společnost, kterou tvoří TK Development, GE Capital Investment Holding a fond HCEPP ll Luxembourg Master, ovládaný Heitman International.
Bankovní sektor a finance
Vlastníci Živnostenské Banky a HVB Bank, italská UniCredito a německá HVB Group jednají o fúzi. Z transakce v hodnotě 6 miliard eur by vzešla společnost s tržní hodnotou 43 miliard eur.
Societe Generale Asset Management SA (SGAM), dceřiná společnost Societe Generale de France, kótované francouzské bankovní skupiny, podepsala smlouvu o koupi Investiční kapitálové společnosti KB. a.s. (IKS) od Komerční banky, a.s.. Hodnota obchodu byla 11,3 milionu USD.