V minulých dnech se několikrát objevilo v médiích jméno společnosti Intel. Jeden z nejvýznamnějších představitelů technologického sektoru přitom má ještě několik dnů do chvíle, než vydá hospodářské výsledky za právě končící čtvrtletí. Ale stojí za několika událostmi, které vypovídají o síle firmy mnohem jasněji než rekordní zisky v pokladně.
Všechny pozitivní zprávy, které vyslal Intel do světa, jsou zároveň zprávami o tom, že celý polovodičový segment se posupně opět šplhá nahoru. Čipy se opět stávají velmi lukrativním artiklem, což potvrzují nejen další producenti, například společnost Texas Instrument, ale také Semiconductor Industry Association ze Spojených státech amerických.
Apple se loučí s IBM
Ani naděje na čtvrtletní obrat přesahující 9 mld. USD (286,96 mld. Kč) nemohly Intel potěšit tak jako skutečnost, že stal dvorním dodavatelem čipů pro společnost Apple, která doposud vybavovala své „Macy” čipy značky IBM. To se má po více než deseti letech změnit a v roce 2007 se mají poprvé na trhu objevit modely s čipy od Intelu.
IBM přišly o lukrativní zakázku údajně proto, že měla dodavatelské problémy. Apple se rozhodl pro změnu dodavatele mimo jiné také proto, že jeho výrobky se tak stanou zase o něco cenově dostupnější. Změna však s sebou nese jistá úskalí. Jednak bude muset Apple změnit i celý operační systém v počítačích a může se rovněž stát, že na přechodné období klesne poptávka, protože zákazníci budou čekat na levnější modely s novými čipy.
Dáreček za 200 milionů
Všeobecně rostoucí poptávka po produktech se značkou Intel posílila i jednu z divizí skupiny, jejíž činnost přímo nesouvisí s výrobou IT technologií. Intel Capital disponuje v současnosti jedním z největších venture kapitálových fondů na světě a rozvojový kapitál umísťuje do začínajících podniků po celé naší planetě. Jen za loňský rok má Intel Capital za sebou kolem 110 podobných investic, z nichž více než 40 směřovalo za hranice Států.
Mezi nejoblíbenější cíle patří Čína. Právě do této asijské velmoci cílí své aktivity Intel Capital již od roku 1998. Za uplynulých 7 let získalo podporu fondu na 50 čínských technologických společností. Samotná společnost Intel je v Číně přítomna ovšem již 20 let a jen v uplynulém roce se „čínské operace” postaraly o obrat ve výši 4,56 mld. dolarů.
Toto dvacáté výročí se Intel rozhodl oslavit vskutku velkolepě. Prostřednictví Intel Capital vytvořil zvláštní fond určený jen pro čínský trh. Podle zpráv z minulých dní je ve fondu obnos 200 mil. USD určený hlavně pro spolufinancování nových společností věnujících se výrobě mobilních či širokopásmových technologií a pochopitelně čipů.
-čzb-
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.