Tržby stovky nejvýznamnějších firem České republiky dosáhly v roce 2004 téměř dvou bilionů korun, což představuje v porovnání s předchozím rokem nárůst o více než 15 %. Podle výsledků již 11. ročníku žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR, který každoročně sestavuje Sdružení CZECH TOP 100, obhájila prvenství mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, jejíž tržby v roce 2004 překročily nárůstem o 5,7 % magickou hranici 150 miliard Kč. Druhou pozici si upevnil ČEZ, který překročil 100 miliard Kč. O jednu příčku si proti předchozímu roku polepšil bronzový Unipetrol, jehož tržby stouply o téměř 18 miliard Kč na 86 miliard Kč.
Na čtvrtém místě skončil Český Telecom (62 miliard Kč), loni třetí RWE Transgas (58 miliard Kč) ustoupil na pátou příčku. Na šesté pozici skončila těžební společnost OKD (56 miliard Kč) a sedmý je Mittal Steel Ostrava (53 miliard Kč). S prakticky shodnými tržbami následovaly Agrofert a Moravia Steel (51 miliard Kč). Elitní desítku nejvýznamnějších firem ČR uzavírá Siemens Group ČR, který se rovněž přiblížil hranici 50 miliard Kč. Růst tržeb největších společností podtrhuje skutečnost, že v loňském žebříčku se přes tuto metu dostalo jen pět firem, letos jich tedy bylo již devět. V loňském roce vzrostly tržby o více než 70 % třem firmám z první stovky, a to společnostem ConocoPhillips Czech Republic (77 %, 36. místo), FIC CZ (75 %, 27. místo) a Panasonic AVC Czech Republic (71 %, 26. místo).
„Letošní ročník žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR zatím nejkomplexnějším způsobem popisuje význam a postavení jednotlivých českých firem v rámci celé ekonomiky,“ uvedl předseda Sdružení CZECH TOP 100 Jan Struž. „Tuto skutečnost podtrhuje i několik novinek, které jsme pro letošní ročník připravili. Hlavní inovací jsou dvě zvláštní ocenění, a to zvláštní cena generálního partnera České pojišťovny „Nejdynamičtější firma roku 2004“, kterou získal Oskar Mobil, a „MasterCard Firemní banka roku 2005“. Historicky prvním vítězem se stala ČSOB,“ doplnil Jan Struž.
„Společnost MasterCard spolupracuje dlouhodobě na podobném ocenění, které hodnotí služby pro soukromou klientelu bank. V rámci spolupráce s CZECH TOP 100 chceme dát příležitost získat prestižní ocenění také bankám, které se orientují výraznou měrou na klientelu firemní,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Jak k letošním výsledkům žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR poznamenal děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Richard Hindls, prvních sedm firem z aktuálního žebříčku 100 nejvýznamnějších firem vykázalo tržby ve stejné výši, jako v roce 1994 vyprodukovalo všech 100 nejvýznamnějších firem. V porovnání s minulým žebříčkem rovněž došlo v první stovce k výraznému nárůstu společností, jejichž tržby meziročně rostly, a to ze 75 % na 81 %. V porovnání s rokem 1994 vzrostly tržby stovky nejvýznamnějších firem v roce 2004 o 233 %.
Podle prof. Stanislavy Hronové, proděkanky Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze, přináší žebříček 100 nejvýznamnějších firem ČR zajímavé informace i z pohledu celé ekonomiky ČR. Například deset nejlepších podniků z pohledu přidané hodnoty vytvořilo v roce 2004 téměř 8 % hrubého domácího produktu ČR, přičemž nárůst tohoto ukazatele v jejich případě činil více než 50 %. Kladný hospodářský výsledek (zisk) první desítky nejvýznamnějších podniků stoupl v minulém roce o 61 % na 80 miliard Kč, zisk stovky nejvýznamnějších firem v tomto období vzrostl o polovinu na 161 miliard Kč. „Srovnáním desítky nejvýznamnějších společností v tržbách a v zisku dojdeme k potěšujícímu závěru, že z desítky firem s největšími příjmy je v desítce nejziskovějších podniků každým rokem v průměru 6 podniků. Tradičně mezi takové podniky patří ČEZ, RWE Transgas, Český Telecom, Škoda Auto a v posledních letech i Siemens Group,“ doplnila prof. Stanislava Hronová.
Vedle hlavního žebříčku, který je sestavován na základě tržeb za uplynulé finanční období, využívá CZECH TOP 100 získaných údajů k sestavování i řady vedlejších žebříčků. Z těch například vyplývá, že největší produktivity (přidané hodnoty na zaměstnance) dosáhla společnost CET 21 (23 milionů Kč). Přidaná hodnota (47 miliard Kč), zisk (18 miliard Kč) a růst zisku (7 miliard Kč) byly doménou pro energetickou společnost ČEZ.
Odděleně jsou rovněž sestavovány žebříčky finančních institucí, které jsou pro svoji různorodost rozděleny do čtyř podskupin. Největších výnosů z měnových institucí dosáhla Česká konsolidační agentura (34 miliard Kč), v pojišťovnách měla největší předepsané pojistné Česká pojišťovna (41 miliard Kč), v penzijních fondech spravoval nejvíce příspěvků Penzijní fond České pojišťovny (5,7 miliardy Kč) a ve finančních zprostředkovatelích a pomocných finančních institucích zaznamenal nejvyšší tržby ČSOB Leasing (15,5 miliardy Kč).
Součástí žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR za rok 2004 je rovněž 14 regionálních žebříčků a 22 oborových, kde jsou jednotlivé firmy opět řazeny podle tržeb v regionu či oboru.
– red –