ICT

IBM pomalu opouští západní Evropu

Již dávno není společnost International Business Machines nejúspěšnějším výrobcem osobních počítačů na světě. Před časem dokonce prodala svou hlavní divizi zabývající se výrobou computerů čínské firmě Lenovo, největšímu producentovi v tomto segmentu na čínském trhu. Hospodářské výsledky IBM za první letošní čtvrtletí naznačují, že změna kursu je zatím správná, třebaže bude zapotřebí dalších obětí .

Před téměř třiceti lety se přičinila společnost IBM o to, aby osobní počítače opustily vědecká pracoviště a obchody pro počítačové nadšence. Velmi rychle se z nich stala nezbytná součást našich kanceláří i našich domovů. Jenže pak se objevila konkurence, která nabídla takřka totéž za přijatelnější cenu a velké částky věnovala do vývoje a výzkumu. IBM jako by na pár let zaspaly a těch několik let bylo firmě málem osudné.

Prodej divize osobních počítačů se ukázal jako jeden z nezbytných kroků při obnově společnosti, nutné k tomu, aby se jedna z burzovních ikon udržela na výsluní. IBM tak zároveň potvrdily, že se do budoucna chtějí věnovat spíše výrobě softwaru a hardwaru či speciálním projektu. A v neposlední řadě také konzultačnímu servisu, který má zákazníkovi pomoci zvýšit jeho efektivitu. Ostatně už v roce 2002 proto IBM koupily za 3,5 mld. USD (81,84 mld. Kč) firmu PricewaterhouseCoopers Consulting.

Hospodaření v prvních třech měsících letošního roku skončila společnost IBM s čistým ziskem 1,4 miliardy dolarů. Dosáhla tak meziročního zvýšení o 400 milionů. O 700 mil. USD se zvýšily i příjmy, které dosáhly 2,9 miliardy dolarů. To vše při obratu 22,9 miliardy dolarů.

Postupně nejsilnější se u IBM stává divize Global Service, která se specializuje nejen na servisní služby, ale především na již zmiňované počítačové poradenství. Obrat této divize představoval ve sledovaném období částku kolem 11,7 mld. USD a v současnosti má IBM Global Service nasmlouvány zakázky v hodnotě 10 miliard dolarů.

IBM se postupně odklánějí od evropských trhů, neboť zvláště v Německu, Itálii a Francii zaznamenávají neustále klesající tržby. Ze západní Evropy, a to nejspíše z Německa a ze Švédska, se bude stěhovat také několik výrobních závodů. Ty se mají přemístit do některé z východoevropských zemí, kde je k mání mnohem levnější pracovní síla.

Neevropské země se pro IBM stávají mnohem zajímavější z mnoha důvodů. V těchto dnech podepsala společnost smlouvu na jednu velice zajímavou zakázku, která jen potvrzuje, že existují na světě místa, kde stále dovedou ocenit dobrou značku.

Vláda Spojených arabských emirátů pověřila IBM vytvořením speciálního řídicího dopravního systému za 125 milionů dolarů. Bohatá země na Blízkém východě má v posledních letech velké problémy s vysokou nehodovostí na silnicích: podle některých statistik tam na silnicích umírá každých 15 hodin jeden člověk a každé dvě hodiny je někdo zraněn.

Systém je založen na podobném principu jako černé skříňky v letadlech. Od příštího roku mají být do desítek tisíc vozidel v zemi instalovány elektronické „hlídače”, které řidiče upozorní například na to, že překročil povolenou rychlost. Zároveň odešlou informace o tomto přestupku do monitorovacího policejního systému.

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!