Vítězná nabídka na odkup státního podílu akcií ve společnosti Český Telecom o více než osminu překonala nejvyšší odhady burzovních analytiků. Španělská Telefónica nabídla 82,6 miliardy korun. Jestli to bude opravdu dobrý obchod, však ukáží další kroky nového vlastníka.
Ačkoliv většina tržních analytiků pohlížela na přímý prodej 51 % akcií Českého Telecomu se skepsí a doporučovala raději prodej přes veřený kapitálový trh, včera zveřejněné nabídky tří ze čtyř vážných uchazečů finančníky svou výší překvapily. „Přestože Atlantik FT navrhoval od počátku privatizace prodej přes akciový trh, tak vysokou cenu by se touto metodou nepodařilo v této chvíli dosáhnout,“ připustil například Jan Schiesser, analytik citované brokerské společnosti.
Privatizační komise doporučí vládě Telefónicu za vítěze tendru, když její nabídka o čtvrtinu překračovala aktuální kurs akcí Č. Telecomu na pražské burze a dosáhla hodnoty 502 Kč za kus. Druhý skončil Swisscom s nabídkou 79,2 mld. Kč (481 Kč za akcii), třetí Belgacom, který byl ochotný státu zaplatit za majoritu v dominantním českém operátoru pevných linek a za největšího operátora mobilních telefonů 67,5 miliardy korun (410 Kč za akcii). Čtvrtá nabídka konsorcia France Télécomu a finančních investorů Blackstone/CVC/Providence byla odmítnuta pro nepřijatelné obchodnín podmínky a obálka s jejich finanční nabídkou nebyla privatizační komisí otevřena.
Již ve čtvrtek ráno, krátce po zahájení obchodování na burze, kurs Č. Telecomu vylétl o více než 10 % na 443 koruny.
„Jsem mimořádně spokojen, že se potvrdil můj názor, že je o Telecom zájem mezi strategickými partnery a že bylo správné nabízet státní podíl jako jeden balík,“ pochválil se ministr informatiky Vladimír Mlynář v rozhovoru pro tiskovou agenturu ČTK.
Přestože nominální výše vítězné nabídky jistě vládu uspokojí, trvá její riziko ztrát na daňových příjmech. Telefónica může akvizici financovat způsobem „leverage buy-out“, což znamená, že vykoupí akcie od menšinových vlasntíků (musí získat nejméně 90% podíl), zruší veřejnou obchodovatelnost akcií a kupní cenu převede na kupovanou společnost, tedy Č. Telecom, jako její dluh. Ten může Č. Telecom splácet různým způsobem, nicméně jednou z nejvíce diskutovaných možností je prodej Eurotelu, největšího operátora mobilních telefonů v ČR, který je zcela ve vlastnictví Českého Telecomu. Pro stát by tato operace mohla znamenat snížení daňových příjmů v několika příštích letech v celkové výši až 10 miliard korun.
Cena, za kterou by Telefónica podíly vykupovala, zůstává pro drobné akcionáře významným rizikem celé privatizace. Pokud by však nový vlastník nepřistoupil k transakci „leverage buy-out“ a ponechal by akcie na trhu, mohou být drobní akcionáři v klidu. Majoritní vlastník by pak nejspíše měl zájem vyplácet vysoké dividendy, což ziskovost a silné finanční toky Českého Telecomu v zásadě umožňují.
Průběh privatizace ovlivní páteční hlasování poslanecké sněmovny Parlamentu o důvěře vládě. V případě, že ji nezíská, budou muset její odpovědní ministři konzultovat s parlamentní opozicí o svém mandátu akci dokončit. Oficiální vyhlášení vítěze výběrového řízení je zatím plánováno na 6. dubna.
Telefónica obsluhuje přibližně 100 milionů zákazníků pevných i mobilních linek, většinou ve Španělsku a latinskoamerických zemích. Poskytuje rovněž přístup k internetu. V posledních letech se snaží pronikat do evropských států. Český Telecom by, podle názoru odborníků, mohl být pro Telefónicu významným záchytným bodem v této expanzi.
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.