Česká republika je 24. nejdražší na světě, pokud jde o průmyslové lokality, měřeno výší nájemného. Vyplývá to ze studie Business Space Across the World, kterou každoročně vydává Cushman & Wakefield Healey & Baker, evropská divize světové poradenské společnosti v oboru realit. Za nejdražší průmyslovou lokalitou světa je považován Londýn.
V žebříčku celkem 43 zemí je těsně před námi Nizozemsko, Portugalsko a Chorvatsko, hned za námi následuje Slovensko. V předcházejícím roce přitom bylo Česko na 23. místě, zatímco Slovensko se v tabulce ještě vůbec nevyskytovalo.
Aktuální žebříček je zpracovaný na základě údajů z období leden – prosinec 2004. Hlavním hodnotícím kritériem je výše nájemného v průmyslových objektech kategorie A v prvotřídních lokalitách.
„Nájemné v průmyslových objektech v České republice je dlouhodobě stabilní. Nejdražší plochy jsou tradičně v Praze a okolí, kde maximální ceny včetně servisních poplatků dosáhly 72 eura za čtvereční metr za rok,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského týmu pronájmu průmyslových nemovitostí v Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B).
„Dnes se na našem trhu pohybuje osm významných hráčů, kteří rozvíjejí velké průmyslové parky s kvalitou odpovídající západoevropským standardům. V příštích dvou až třech letech očekáváme, že se jejich počet zdvojnásobí. Již dnes víme o tom, že se o vstup na náš trh zajímají čtyři velcí developeři – dva původem z Evropy, další dva z USA,“ dodává Ferdinand Hlobil.
Pozici nejdražší průmyslové lokality na světě si v žebříčku udržela londýnská čtvrt Heathrow. Celkové výdaje za pronájem jednoho čtverečního metru v této oblíbené logistické a distribuční zóně poblíž letiště vychází na 236 eur (7010 Kč) ročně. Na druhém místě s obrovským odstupem následuje Dublin (141 euro/m2 ročně), který letos za sebou na třetí příčce nechal Moskvu (125 eur/m2 ročně).
Trh průmyslových nemovitostí po relativním zpomalení v letech 2000 a 2001 směřuje postupně k oživení. Poptávku táhnou logistické a distribuční společnosti, které expandují, aby uspokojily zájem ze strany spotřebitelů. Významnou roli hraje také výstavba nových distribučních sítí pro zajištění obslužnosti na perspektivních trzích ve východní Evropě, Asii a Latinské Americe.
Velkou pozornost developerů přitahuje Slovensko, které se letos do žebříčku dostalo poprvé. S cenou 68 eur/m2 ročně obsadilo 25. pozici – přeskočilo Polsko a umístilo se hned za Českou republikou.
„Do roku 2003 se investoři na Slovensko příliš nehrnuli. Rozvoj trhu, který u nás probíhal pět let, se tam zřejmě odehraje během dvou až tří let. Rovněž je nutno vzít v potaz, že při expanzi do nových zemí je daleko snazší a přirozenější jít na Slovensko, než například do Bulharska či Rumunska,“ vysvětluje Ferdinand Hlobil.
Výhledy pro český trh průmyslových nemovitostí jsou podle odborníků z C&W/H&B rovněž velmi optimistické. Mírně vyšší ceny za pronájem než v ostatních středoevropských zemích táhnou developery, kteří rozvíjejí nové produkty a postupně přicházejí také do středně velkých českých měst.
„Velkému zájmu se dnes těší například Plzeňsko, Pardubicko a Královehradecko. Nájemci se mohou díky přílivu nových developerů těšit na větší nabídku a tím pádem zřejmě také na postupný mírný pokles cen. S ohledem na míru nepronajatosti prostor, která se u nás pohybuje okolo pouhého jednoho procenta, se bude jednat o přirozený vývoj trhu. V Evropě zůstává obvykle nepronajato okolo pěti procent prostor, naše jedno procento je unikát,“ říká Hlobil.
– tuč –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.