Ještě před deseti lety bylo v Evropské unii „pouhých” 22 milionů registrovaných mobilních telefonních čísel. Údaje Eurostatu z roku 2003 už uvádějí 364 miliony registrací. Tato statistika také mimo jiné potvrzuje, že Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem obyvatel vlastnících mobilní telefon, a to často ne jeden.
Nárůst počtu mobilních telefonů mezi obyvateli Evropské unie byl nejrychlejší mezi roky 1995 až 2001. Na počátku nového tisíciletí, společně s rozvojem širokopásmových mobilních sítí, došlo k mírnému zpomalení. Ale ani broadband nakonec příliš neutlumil vášeň, kterou Evropané projevují ve vztahu k mobilům.
Potenciál růstu leží v Pobaltí
Nejvíce registrovaných mobilních čísel zaznamenalo v roce 2003 Lucembursko, kde připadá 120 registrovaných čísel na 100 obyvatel. Je pochopitelné, že jedna osoba může mít zaregistrováno více čísel. Za Lucemburskem následuje Švédsko s 98 registrovanými čísly, Itálie s 96 a Česká republika s 95 čísly. Nejméně registrovaných čísel naopak zaznamenaly ve sledovaném období Litva (62 čísel na 100 obyvatel), Lotyšsko (52) a Polsko (46).
Ale právě první dvě pobaltské země vykazují největší růstový potenciál. Litva a Lotyšsko společně s Kyprem vykázaly mezi lety 2002 a 2003 největší meziroční růst registrovaných mobilních čísel, a to o 30 procent. Naopak rakouský, italský, finský a maltský mobilní trh se pomalu vyčerpávají, neboť meziročně rostly jenom o 5 procent.
Eurostat si ve své statistice všímal i celkové hustoty pevných telefonních linek ve všech členských zemích Unie. Všeobecný průměr činí 50 linek na 100 obyvatel, ale v jednotlivých zemích panují velké rozdíly. Zatímco Dánsko udává 66 linek na 100 obyvatel a Německo, Kypr a Nizozemsko 62 linek, Slovensko a Lotyšsko mají 28 linek a Litva dokonce pouhých 24 pevných linek na 100 obyvatel.
– čzb –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.