Služby

Vivendi Universal už zase nakupuje

Už je to dva roky, co se francouzská mediální a průmyslová skupina Vivendi Universal rozloučila se svým kdysi legendárním šéfem Jean-Marie Messierem. Jeho nástupce Jean-Rene Fourtou vykročil na zcela jinou cestu než jeho předchůdce. Výsledkem jsou stabilizující se hospodářské výsledky a zlepšení ratingového hodnocení. A také znovu se roztáčející kolo akvizičních hrátek.

Letošní třetí čtvrtletí ukončila skupina s mírně klesajícím provozním ziskem i výnosy. Ty činily za sledované období 866 mil. EUR (27,06 mld. Kč), což je meziročně o 30 milionů méně. Důvodem je konsolidace celé skupiny doprovázená četnými divesticemi. Na základě této stabilizace zvýšilo Vivendi předpovědi celoročních výsledků (odhady výnosů se nyní pohybují kolem 1,2 mld. USD) a agentura Moody’s Investors Service zlepšila o jeden stupeň ratingové hodnocení průmyslové skupiny.

Akcie míří na burzy
Jedním z deklarovaných cílů nového šéfa Vivendi Universal bylo zbavit společnost někdy velmi riskantních aktivit v nové ekonomice a v zábavním průmyslu a vrátit ji zpět mezi význačné telekomunikační operátory. Obojí se Jean-Rene Fourtouovi daří. Po několika prodejích přichází období, kdy Vivendi znovu získává podíly především v zahraničních firmách. Přesně v tomto duchu se odehrála i akvizice významného podílu v největším marockém telekomunikačním operátorovi, společnosti Maroc Telecom. Vivendi zaplatilo přibližně 1,1 mld. EUR za 15% podíl ve firmě, která se v nejbližších týdnech chystá vstoupit na burzy v Paříži a v Casablance. Francouzský investor tak ale především posílil své vlastnictví v marocké společnosti na 51 procent: předcházející majetkový podíl získal již před 4 lety za více než 2,1 miliardy eur.

Peníze na obnovu země
Maroc Telecom drží 70% podíl na svém domovském telekomunikačním trhu, který se v současnosti neustále rozrůstá a významně modernizuje. V zemi s téměř 27 miliony obyvatel patří mezi zákazníky Maroc Telecomu 6 milionů lidí, z nichž 5 milionů využívá mobilních telekomunikačních služeb.

Vyjednávání o akvizici, jež vedlo Vivendi s marockou vládou, trvalo přibližně čtvrt roku. Vláda zpočátku nechtěla prodat rozhodující podíl v tak velké společnosti zahraničnímu investorovi, ale nakonec jako vždy rozhodly peníze. Maroko se stále ještě nevyrovnalo s následky katastrofálního zemětřesení, které je postihlo letos v únoru, a vysoké částky, již Vivendi nabídlo, má být použito především na obnovu škod.

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!