Obchod

Indie si dala v Haagu dostaveníčko s Evropou

Již popáté se minulý týden konal summit Evropské unie a Indie. Tentokrát v nizozemském Haagu. Dávno už se nejedná o setkání, kdy bohatý Západ milostivě sestoupí k chudému třetímu světu. Indický subkontinent patří k nejrychleji se rozvíjejícím ekonomikám. Je lákavým cílem pro investory a jeho levná a dobře školená pracovní síla je už pověstná v západní Evropě i ve Spojených státech amerických.

V roce 2003 se pohyboval indický ekonomický růst lehce nad 8 procenty. Z tohoto růstu těží nejen zahraniční investoři. Rovněž indické firmy míří na globální hřiště. Loni uskutečnily 35 mezinárodních akvizic v celkové hodnotě 450 milionů dolarů (10,90 mld. Kč). Evropská unie představuje pro indický subkontinent největšího obchodního partnera. Se všemi jejími členskými zeměmi uskutečňuje Indie ročně jednu čtvrtinu svého exportu i importu. I proto se haagské setkání neslo hlavně v ekonomickém duchu. Ovšem nejen v něm.

Hostitelem summitu byl nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, jenž je zároveň současným předsedou Evropské rady. Do Haagu přijel rovněž jeho indický protějšek Manmohan Singh. Vedle ministrů zahraničí obou zemí či předsedy Evropské komise Romana Prodiho se setkání účastnil rovněž vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Hlavním důvodem schůzky bylo schválení Strategického partnerství mezi EU a Indií a návrh Akčního plánu pro jeho realizaci. Do těchto dvou dokumentů se vešlo mnoho konkrétních projektů, v nichž už dávno Indie nehraje druhořadou roli.

Obě strany chtějí posílit především vzájemné ekonomické svazky. Partnerství je však důležité i pro spolupráci při boji proti terorismu a pro kontrolu vývoje a použití zbraní hromadného ničení. V blízké budoucnosti se tisícovka indických studentů zapojí do programu postgraduálního studia Erasmus. Unie hodlá do tohoto projektu investovat na 33 mil. EUR. Obě strany usilují o vznik indicko-unijního energetického panelu či o ustavení společné ekologické konference. Pátý summit potvrdil, že se pracuje na vstupu Indie do satelitního informačního a navigačního sytému Galileo. Evropská vesmírná agentura (ESA) již delší čas spolupracuje s Indickou organizací pro vesmírný výzkum (ISRO). Indičtí i evropští vědci dostali možnost vyměňovat si zkušenosti a poznatky díky vzájemně sdílené uzavřené informační síti.

Až se příští rok sejde v pořadí šestý summit v Indii, je velmi pravděpodobné, že kapitoly vzájemné spolupráce budou opět rozsáhlejší.

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!