Zahraniční turisté u nás v loňském roce utratili prostřednictvím platebních karet Visa rekordních 13 miliard korun. Tato suma představuje nárůst o téměř 20 procent ve srovnání s rokem 2000. Turisté tak i nadále pozitivně přispívají k vývoji obchodní bilance České republiky.
Přestože naši zemi loni navštívilo 103,1 milionu turistů, což je o 1,1 procent méně než v předchozím roce, zahraniční majitelé karet Visa u nás utratili opět více. Turisté nejvíce utráceli v našich obchodech, hotelech a restauracích, kde celková částka za rok 2001 dosáhla více než 8,6 miliardy korun (nárůst o 13,5 procent). Průměrná hodnota jedné transakce při placení kartou přitom činila přibližně 2 700 korun. V bankomatech a u bankovních přepážek vybrali turisté hotovost v hodnotě více než 4,4 miliardy korun.
Největší podíl (69 procent) na celkové útratě zahraničních návštěvníků u nás měli turisté z evropských zemí, kteří prostřednictvím karet utratili téměř 9 miliard korun. Ze všech Evropanů utratili nejvíce Britové (1,797 miliardy korun), za nimi následovali Němci (1,145 miliardy korun) a Francouzi (781 milionů korun). Mezi turisty ze střední a východní Evropy vedli Poláci (492 milionů korun) a Rusové (438 milionů korun). Cizinci se u nás zdrželi průměrně 4 dny a jejich zájem se již tradičně soustředil především na Prahu, lázeňská města, jižní Čechy a Moravu.
„Díky tomu, že platba prostřednictvím platební karty Visa je velice snadná a umožňuje jejímu držiteli impulsivní nákupy, má velmi pozitivní vliv na ekonomiku celého státu. Aby turisté nemuseli trávit čas výměnou hotovosti ve směnárnách, raději jednoduše použijí svoji platební kartu tak, jak jsou zvyklí z domova. Investice do infrastruktury mají tak rychlou návratnost a navíc veškeré bezhotovostní transakce probíhají bezpečně v rámci bankovního systému přes účty plátců a příjemců plateb. V minulém roce státní devizová pokladna inkasovala 363 milionů dolarů díky platbám kartami Visa,“ vysvětluje Ivan Remšík, ředitel asociace Visa International pro region střední a východní Evropy a severní Afriky.
Bez karty se při nákupech neobešli především Němci, Italové a Poláci, kteří uskutečnili přibližně 80 procent transakcí v obchodech. Naopak pouze jedinou platbu (v hodnotě 2 500 korun) u nás provedl návštěvník ze Senegalu. Norové a Švédové jsou při placení v obchodech zdrženlivější. Tradičně totiž upřednostňují výběry hotovosti z bankomatů, které loni představovali 60 procent všech jejich transakcí. Zdá se, že nejhlouběji do kapsy měli u nás turisté ze Zimbabwe, kteří z bankomatů vybírali průměrně 1 100 korun. Naopak návštěvníci z Číny prováděli nejvyšší výběry a to v průměrné hodnotě 20 800 korun.
„V případě naší sítě čerpacích stanic v České republice lze konstatovat, že velká část cizinců platí platební kartou. Naše zkušenost je rovněž taková, že při výběru čerpacích stanic zahraniční návštěvníci často preferují ta obchodní místa, kde jsou platební karty přijímány,“ doplňuje Roman Šteg z oddělení platebních karet společnosti Agip Praha.
„Dnes přijímá platební kartu Visa téměř 34 000 českých obchodníků a držitelé této karty mají možnost využít sítě skoro 1 700 bankomatů. Zahraniční návštěvníci tak mají mnohem více příležitostí k nákupu a platbě prostřednictvím své karty. Turisté používají karty při cestování daleko častěji a utrácejí mnohem více, než když jsou omezeni ke staromódním metodám výměny jejich domácí měny za korunové bankovny či mince,“ dodává Ivan Remšík.
Graf 1 – Celkové výdaje zahraničních návštěvníků ve střední a východní Evropě za rok 2001
Graf 2 – Prvních deset evropských států podle celkových výdajů v ČR v roce 2001
Graf 3 – Nárůst počtu obchodníků prijímajících karty Visa v letech 1997 – 2001
Pozn.: Ve zprávě bylo využito informačních materiálů ČSÚ, ČNB a MMRČR.