Marketing

Schneider Electric v Praze představil „Dům budoucnosti“

Společnost Schneider Electric v Praze představila funkční model tzv. „Domu a kanceláře budoucnosti“. Unikátní expozici, založenou na představení živých herců, simulujících běžný den ve futuristickém hi-tech domě a kanceláři bylo možno shlédnout pouze po 2 dny.

Hlavním cílem Domu budoucnosti společnosti Schneider Electric je svým obyvatelům výrazně usnadnit většinu jejich každodenních činností v domácnosti. Další prioritou tzv. inteligentního ovládání budov je maximálně zabezpečit a chránit vnitřní prostor proti vlivům zvenčí a přitom jej (prostřednictvím sofistikovaných komunikačních zařízení) co nejvíce propojit s okolním světem.

Nejzajímavějšími prvky Domu budoucnosti, který v Praze představila společnost Schneider Electric, byly:

  • automatizace často opakovaných činností, jakými jsou např. otevírání a zavírání oken a dveří, ovládání žaluzií, rolet, okenic a garážových dveří
  • nastavení jednotlivých zařízení podle preferencí jednotlivých uživatelů domácnosti – např. automatická změna osvětlení podle ročních období (z ostrého na měkké nebo z čirého na zabarvené) či regulace vytápění v závislosti na změnách venkovních teplot
  • souhrnné automatické funkce – např. při odchodu posledního obyvatele z domu automatické vypnutí všech světel, zavření okenic, snížení úrovně vytápění, aktivace komplexního bezpečnostního systému domu
  • využití inteligentních spotřebičů – např. chladničky využívající čárových kódů na skladovaných produktech. Vestavěný scanner načítá kódy z obalů na vkládaných potravinách a automaticky eviduje jejich stav a množství. V případě, že je potřeba dokoupit konkrétní produkt, chladnička automaticky předá informaci centrálnímu domácímu počítači, který sám potřebné potraviny objedná on-line.

Veškerá v domácnosti používaná zařízení spolu dokáží komunikovat díky otevřenému protokolu (např. TCP/IP nebo LonWorks), což v praxi znamená, že tento systém lze jednoduše a hlavně bez dalších investic propojit se systémy jiných výrobců. Jedním systémem tak lze například řídit systémy měření a regulace, měření tepla a médií, elektrickou zabezpečovací a požární signalizaci, průmyslové systémy, digitální kamerové systémy, žaluzie, rolety, výtah, osvětlení, vytápění, vzduchotechniku, klimatizaci, ale také tiskárnu anebo kávovar apod.

Všechna tato zařízení je možné ovládat pomocí běžného PC. Proto je v těchto moderních budovách kladen důraz na snadné a spolehlivé připojení k ovládacímu programu i internetu odkudkoliv v domě – kabeláž je úsporná a diskrétně skrytá. Tento systém řešení podle Schneider Electric podporuje co největší nezávislost na externích zdrojích energie využíváním vlastních alternativních zdrojů (solární a dalších forem získávání energie). Pro tuto nezávislost je důležitý i vlastní záložní zdroj každé obývací jednotky.

„Technologický vývoj 20. století naprosto změnil standardy v oblasti bydlení. S rostoucími možnostmi však zároveň rostla i energetická spotřeba a tím i zatížení životního prostředí,“ vysvětlil Ing. Petr Motýl, vedoucí segmentu řízení budov ve společnosti Schneider Electric. „Současná úroveň využívaných technologií umožňuje ještě dynamičtější zvyšování domácího komfortu, dnes je však nezbytné uvést vývoj moderních zařízení i jejich praktické využití do souladu s ochranou prostředí a komfortem, ve kterém žijeme.“

Prioritou tak již není jen dosažení maximální funkčnosti zařízení, ale především jejich enviromentální nezávadnost. Cílem Schneider Electric je vývoj inteligentních zařízení tak, aby jak uvedl Motýl, „poskytla možnost uspokojení potřeb současné generace bez omezování budoucích generací při uspokojování jejich potřeb.“ Proto experti společnosti kladou velký důraz na nezávadnost používaných materiálů, využívání alternativních zdrojů energie, recyklaci odpadů a obnovu přírodních zdrojů.

Třemi hlavními produktovými značkami Schneider Electric v oblasti automatizovaného řízení budov jsou TAC, Andover Controls (řídicí a zabezpečovací systémy, slaboproudá technika) a Infra+ (komponenty pro datové a IT sítě). Prostřednictvím těchto značek poskytuje Schneider Electric řešení pro automatizaci budov na všech úrovních – od malých řešení pro rodinné domy, přes středně velká řešení (hotely, administrativní budovy) až po zakázky ve výrobních závodech a jaderných elektrárnách. Mezi nejvýznamnější úspěšně realizované zakázky společnosti v ČR patří datové centrum DHL v Praze, výrobní závod Philips v Hranicích a Toyota v Kolíně. V oblasti energetiky se řešení Schneider Electric uplatnila v obou jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Ve světě patří mezi nejvýznamnější reference například síť obchodních domů Carrefour, Tesco, McDonald´s či Rockefellerovo centrum v New Yorku.

– pk –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!