Průmysl

British Energy se ani s podporou nemá dobře

Britská elektrárenská společnost zaměřená na jadernou energetiku vytvořila ve druhém čtvrtletí opět velkou ztrátu. Evropská komise však nedávno povolila britské vládě dotaci na záchranu společnosti, která se před dvěma lety ocitla na pokraji krachu.

Na záchranu společnosti, která vyrábí pětinu veškeré energie ve Velké Británii a provozuje tamní jaderné elektrárny, vláda v roce 2002 uvolnila půjčku ve výši 410 milionů liber (18,9 mld. Kč), později byla snížena.

Do existenčních problémů se British Energy (BE) dostala následkem prudkého poklesu velkoobchodních cen elektřiny, jenž následoval po liberalizaci britského trhu. Společnost ve spolupráci s vládou připravovaly restrukturalizační projekt, který podléhal schválení Evropské komise. Minulý týden komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti prohlásil, že britská vláda „…je schopna úspěšně aplikovat pravidla hospodářské soutěže na nově liberalizovaných trzích s elektřinou“.

Dotace výhradně pro jádro
British Energy po rozhodnutí Evropské komise přestala čerpat státní záchrannou půjčku. Podmínky poskytnutí státní pomoci však jsou poměrně tvrdé. BE musí „obehnat plotem“ jaderné výrobní kapacity, které podle rozhodnutí Komise mohou získat státní dotace. Ty jsou určeny především na budoucí likvidaci jaderných elektráren. Dotace nesmějí být použity na podporu dalších aktivit společnosti. Prakticky tak bude BE rozdělena do tří samostatných podnikatelských jednotek: první pro jadernou energetiku, jež provozuje 8 jaderných elektráren, druhou pro nejadernou elektrárenskou výrobu, která představuje uhelnou elektrárnu v Eggborough, a na obchodní společnost pro přímý prodej elektřiny velkospotřebitelům.

BE musí omezit výrobní kapacity, včetně jaderných, na období příštích 6 let a nesmí v oboru elektráren na fosilní paliva expandovat mimo Velkou Británii. Společnosti se rovněž zapovídá kupovat velké vodní elektrárny od jejích konkurentů ve Spojeném království. Může však investovat do zařízení na obnovitelné zdroje.

Další omezení se týká cen. BE nesmí prodávat elektřinu levněji, než za kolik ji prodávají její konkurenti v daném velkoobchodním segmentu trhu.

„Podmínky Evropské komise jsou přísné, ale zvládnutelné,“ řekla Patricia Hewittová, britská ministryně obchodu a průmyslu. Prohlásila ovšem rovněž, že jsou připraveny nouzové projekty pro případ, kdyby se společnost rozhodla vstoupit do konkursu.

Damoklův meč nad hlavou
K tomu má BE stále velmi blízko. Vysoké provozní náklady a pokles výroby elektřiny firmě způsobily ve druhém letošním čtvrtletí ztrátu za 115 milionů liber.

Ačkoliv BE již splatila státní záchranný úvěr i s úroky, je pořád předlužená a její závazky se pohybují kolem 5 miliard liber. Podle vlastního projektu společnosti se mají tyto úvěry konvertovat za majetkové podíly a akcie British Energy budou staženy z obchodování na londýnské burze. Věřitelé by tak British Energy ovládli. Plán ale naráží na nesouhlas hlavního akcionáře, investiční společnosti Polygon, která tvrdí, že taková konverze nemá logiku. Majetkový podíl Polygonu by po swapu klesl na pouhá 2,5 procenta.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!