Od 1.5. 2004 vstoupil v platnost zákon o DPH, který uplatňuje jednotnou sazbu 19% na stravovací služby v České republice. Podle dosavadních reakcí to vypadá, že většina podniků toto zvýšení (z 5% na 19%) pravděpodobně „přežije.“
Na základě pravidelného monitorování gastronomického trhu v ČR (analýza INCOMA Horeca Monitor) se 20% provozoven (majitelů) domnívá, že toto navýšení vůbec neovlivní gastronomický trh. Trh se bude tudíž vyvíjet stejným tempem jako doposud. Do této optimistické skupiny se řadí především restaurace a hotely vyšší a střední kategorie. Nižší segment je více pesimistický – 85% provozovatelů „klasických hospod“ si myslí, že tato změna ovlivní gastronomický trh negativně.
Polovina provozoven si myslí, že hosté budou utrácet méně a stejný počet si myslí, že se počet hostů sníží. Třetina provozovatelů se rozhodla, že nebudou v dohledné době investovat – do provozovny (např.rekonstrukce), do kuchyňských technologií. 40% provozoven se rozhodlo navýšit konečné ceny jídel o část rozdílu DPH, třetina provozovatelů navýší ceny o celý rozdíl (tzn. o 14%). Necelá čtvrtina provozovatelů bude pravděpodobně nakupovat levnější potraviny a nápoje, necelá desetina provozoven se rozhodne omezit sortiment jídla a nealko nápojů.
Téměř desetina provozovatelů se rozhodne snižovat stav zaměstnanců (jedná se více o provozovatele středního a vyššího segmentu restaurací a hotelů).
Pouze 3% ze všech provozovatelů vážně uvažuje o ukončení jejich podnikání. Podnikání v gastronomii ovlivňuje i několik faktorů jako je výše daní (přímých a nepřímých) – to je permanentně velkou zátěží pro 20% provozovatelů. Dále jsou to nesrozumitelné, komplikované a někdy zbytečné zákony, normy nebo předpisy – to velmi tíží polovinu provozovatelů (z toho pro 30% jsou permanentní velkou zátěží). Stejně jako byrokratické prostředí a vysoká míra korupce velmi trápí 40% provozoven, na druhou stranu s byrokracií nemá žádné (nebo velmi malé) problémy 30% provozoven a vysoká míra korupce v zásadě nečiní komplikace 50% provozovatelům. Složitá podnikatelská administrativa a daňová agenda je bez komplikací pro 35% podnikatelů, 20% provozovatelům však stále způsobuje problémy a je velkou zátěží.
Jak je tedy vidět z výsledků analýzy realizované nedlouho po této změně, nemusí to nutně znamenat zásadní poškození oboru, byť v některých segmentech bezpochyby k negativním změnám dojde. Celkově však vyšší daňová zátěž bude mít negativní dopad na atraktivitu oboru pro nové hráče, což zpomalí rozvoj konkurenčního prostředí a potažmo tedy i kontinuální růst kvality nabídky i služeb. Jako další sekundární efekt lze vnímat postoje provozovatelů k redukci investic, popř. ke snižování stavu zaměstnanců.
Tento dopad je zjevně negativní a potvrzuje, že zvyšování daňové zátěže nepomůže žádnému podnikání. Efekt ve smyslu zvýšení toku peněz do státní pokladny je tedy přinejmenším diskutabilní, přestože tuto změnu gastronomie „přežije“.
Zdroj: INCOMA Horeca Monitor
– red –