Výzkum trhu

Průzkum zjistil, že lidé v práci zapomínají na ekologii

Zatímco doma pravidelně recykluje odpad 80 % z nás, na pracovišti se chováme velmi neekologicky. Svůj aktivní přístup k recyklování v práci totiž přiznává pouze 32 % dotázaných. Potvrzuje to aktuální průzkum, vypracovaný pro poradenskou společnost KPMG UK.

V průzkumu, který byl koncem května realizován ve Velké Británii společností YouGov, odpovídalo 2013 dospělých. Vedle propastného rozdílu mezi ekologicky uvědomělým chováním doma a nešetrným vystupováním na pracovišti je zarážející další klíčové zjištění. Pouhá polovina zaměstnanců totiž byla svým zaměstnavatelem seznámena s iniciativami firmy v oblasti životního prostředí.

„Vše je v rukou jednotlivce a jeho přístupu k práci. Například pouhou chůzí po schodech namísto použití výtahu lze ušetřit tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za 200 dní. Podobně jeden monitor zapnutý přes noc spotřebuje tolik energie, kolik by stačilo laserové tiskárně na vytisknutí knihy Vojna a mír,“ uvádí příklady ekologického přístupu na pracovišti Mike Kelly, ředitel podnikové sociální odpovědnosti KPMG UK.

KPMG Česká republika dbá například na možnost třídění odpadů na pracovišti a pro tento účel jsou po budově rozmístěny kontejnery určené ke třídění plastů, papíru a ostatního odpadu.

Výzkum, který byl načasován na Světový den životního prostředí připadající na 5. června, dále zjistil, že:

  • 60 % lidí si myslí, že za péči o životní prostředí je zodpovědná vláda, 27 % dotázaných přisuzuje tuto úlohu jednotlivci a pouze sedm % firmám.
  • 38 % lidí se domnívá, že největší problém představuje samotné znečištění životního prostředí, následuje globální oteplování (26 %), plýtvání a skládky odpadů (24 %) a ochrana přírody (osm %).
  • 40 % lidí, kteří se nechovají šetrně k životnímu prostředí, se vymlouvá na nedostatek informací a nedostatek příležitostí.

Česká republika a třídění odpadů
Jak si ve světle britského zjištění stojí Česká republika? Podle šetření společnosti Eko-Kom zabývající se organizováním systému třídění odpadu v našich podmínkách na tom nebudeme o nic lépe, ale ani o moc hůře. V loňském roce se 82 % občanů vyjádřilo, že v místě svého bydliště ví o kontejnerech na třídění odpadu. Bohužel, pouze 62 % odpad skutečně třídí. Vzhledem k tomu, že lidé netřídí všechen odpad, je reálně vytříděno pouze 37 % využitelného domovního odpadu.

Dnes se tak u nás vytřídí na osobu okolo 30 kilogramů za rok, avšak Evropská unie nás zavazuje, abychom do roku 2008 dosáhli 40 kg. To znamená, že namísto současných 62 % občanů, kteří třídí odpad, bude muset třídit přes 85 % lidí. Podobně jako ve Velké Británii bude potřeba u zhruba 40 % lidí překonat výmluvy na nedostatek příležitostí typu „kontejnery jsou příliš daleko“, „nemám na to čas“, nemám na to místo“ nebo „je to příliš složité“, což jsou nejčastější námitky Čechů, proč netřídí odpad.

KPMG a vztah životnímu prostředí
Program ochrany životního prostředí KPMG UK zahrnuje:

  • úsporu 50 milionů listů papíru v letošním roce náhradou za recyklovaný papír. To představuje záchranu 4000 stromů.
  • KPMG nakupuje více než 90 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, čímž přispívá ke snížení emise skleníkových plynů.
  • v partnerství se společností Vodafone přispěla KPMG na pomoc bezdomovcům 2500 librami získanými recyklací starých mobilních telefonů.
  • v roce 2003 získala londýnská centrála Certifikát managementu životního prostředí – ISO 14001 a nyní jej společnost rozšiřuje do svých poboček.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!