Firma Nike, největší výrobce atletické obuvi na světě, vydala v těchto dnech hospodářské výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí. To skončilo k posledními květnu letošního roku a s ním také celý fiskální rok. Přinesl výrazně stoupající zájem o sportovní obuv, který byl nejsilnější v evropském a v asijsko-pacifickém regionu.
Samotná společnost považuje právě ukončený finanční rok za velmi dobrý. Za pravdu jí dává statistika, která uvádí, že celoroční hospodářské výsledky byly nejlepší za posledních pět let. Nebude se však pravděpodobně jednat o trvalý jev a příští roky se nejspíš propadnou opět do normálu, možná dojde i na podprůměrné výsledky.
Zisk táhly Evropa a Asie
Zisk za poslední čtvrtletí činil 305 mil. USD, což představuje meziroční růst téměř o 59 milionů. Výnosy poskočily nahoru o 17 % na 3,5 mld. USD za čtvrtletí. Výrazně jim v tomto skoku pomohly výhodné měnové kursy. Jenom za poslední tři měsíce „přispěly” kursovní pohyby k výnosům 42 miliony USD a za celý rok to pak bylo celými 157 miliony.
Celoroční zisk skupiny Nike dosáhl 740,1 mil. USD. Výnosy se zvýšily o 15 % a dosáhly hranice 12,3 mld. dolarů. Na tomto nárůstu se podle sdělení firmy podílely měnové kury asi 7 procenty.
Celoročně dosáhla společnost Nike nejvyššího obratu v evropském regionu, do něhož ovšem spadá ještě Střední východ a Afrika. Tento ukazatel vzrostl o 16 % a činí 1,1 mld. dolarů. V asijském regionu dosáhl nárůst až 25 % při celkovém ročním objemu 450 mil. dolarů. Stejný meziroční nárůst zaznamenala Severní i Jižní Amerika, ovšem při objemu „pouhých” 180 mil. dolarů.
Vedení firmy Nike využilo příznivých ekonomických okolností a rozhodlo o investici 1,5 mld. USD, kterou věnuje do zpětného odkupu akcií. Jedná se pouze o pokračování trendu, jenž byl patrný i v právě ukončeném fiskálním čtvrtletí, kdy Nike odkoupil zpět akcie za 1 miliardu dolarů.
-čzb-
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodařství.