Marketing

Beatles nasazeni do boje s počítačovým pirátstvím

Podle Mezinárodní federace gramofonového průmyslu, která sídlí v Londýně, existuje v současnosti kolem 800 milionů skladeb a písní, které si lze nezákonně stáhnout z internetu. Přestože odhadovaný počet takto nezákonně šířených skladeb je o 300 milionů nižší než loni v červnu, pirátství trápí zábavní průmysl i nadále. Přesto se zdá, že pomalu začínají fungovat účinné prostředky, jak se s ním vypořádat. Mimo jiné třeba hudba Beatles.

Legendární „Brouci” se doposud v nabídce žádné legální internetové stránky obchodující s hudbou nenacházeli. Totéž ale platí i o dalších slavných jménech, třeba o Rolling Stones nebo Tomu Pettym. Podle nejnovějších informací by se ale letošní podzim mohl stát průlomovým.

Přibudou i další?
Impresáriové, kteří mají na starost dědictví liverpoolských chlapců, zahájili rozhovory s několika společnostmi, které se věnují legálnímu stahování hudby po internetu. V souvislosti s tímto krokem padlo i jméno všudypřítomného Microsoftu. Ten by totiž měl na konci léta spustit svou vlastní hudební on-line prodejnu.

Pokud dopadne vyjednávání dobře, Beatles se octnou možná už v září v legální obchodní internetové síti. Lze očekávat, že statisíce fanoušku se okamžitě vrhnou do internetových vod a začnou stahovat své oblíbené písně. Podle mnohých bude tento krok dobrou motivací pro ostatní umělce zvučných jmen, aby i oni dovolili hudebním fanouškům získávat, pochopitelně legální cestou, získávat písně prostřednictvím internetu.

Miliardy na útěku
Představitelé hudebního průmyslu v posledních měsících podnikli několik významných kroků v boji proti pirátství. Přestože se hudba těší stále velké oblibě, jenom ve Spojených státech amerických poklesly v letech 1991 až 2002 oficiální prodeje hudebních nosičů o třetinu jenom proto, že si zájemci opatřili svá oblíbena alba a singly jinou, nelegální cestou.

Letošní rok ale přinesl zásadní zvraty. Rychlý vývoj technologií, který až doposud stál spíše na stráně pirátů, konečně pomáhá i legálním poskytovatelům. Například digitální stahování hudby má velkou budoucnost a jsou na něm postaveny služby mnoha internetových hudebních stránek. Jako účinná zbraň se ukázaly i soudní procesy, které proběhly hlavně v USA. Ale první velký proces má za sebou už i Evropa. Odsouzení pocházeli z Německa, Dánska a Itálie a za pytlačení na webu zaplatí každý z nich řádově několik tisícovek eur.

S pirátstvím zřejmě nelze úplně skoncovat. Jde jen o to najít způsob, jak minimalizovat ztráty, které zábavní průmysl pronásledují řadu let. Netýkají se ovšem jen hudby. Například hollywoodská filmová studia udávají, že za rok 2003 přišla díky pirátskému kopírování svých filmů přibližně o 3,5 miliardy dolarů (88,95 mld. Kč).

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodařství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!