Dne 29. května 2004 se všech 31 národních vítězů mezinárodní prestižní soutěže společnosti Ernst & Young setká v Monte Carlu, kde bude zvolen nositel titulu World Entrepreneur of the Year 2004 (Světový Podnikatel roku 2004). Mezi finalisty je i český podnikatel Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti LINET a držitel ocenění Podnikatel roku 2003.
Prestižní soutěž Podnikatel roku každoročně vyhlašuje společnost Ernst & Young. Jako hlavní kriterium se posuzuje růst obratu, zisku a počtu zaměstnanců v posledních třech letech. Mezi další zvažovaná kriteria patří například udržitelnost růstu v delším časovém období a také se přihlíží k možným rizikovým faktorům (například nadměrnému úvěrovému zatížení apod.). Vítězové v jednotlivých zemích se poté účastní v Monte Carlu celosvětového finále o titul Wolrd Entrepreneur of the Year.
Českou republiku bude v Monacu reprezentovat Zbyněk Frolík, zakladatel a generální ředitel společnosti LINET, která se od svého založení v roce 1990 specializuje na vývoj, výrobu a prodej moderního zařízení pro nemocnice, ústavy sociální péče a domovy důchodců. Společnost patří ve světě mezi první pětku ve svém oboru. Své výrobky vyváží do celé Evropy a má 95 % podíl na českém trhu.
Nezávislá prestižní porota, primárně sestavená z vítězů předchozích ročníků soutěže Podnikatel roku, již začala s jednotlivými hodnoceními všech 31 finalistů. V pátek 28. května bude proces hodnocení účastníků kulminovat intenzivními individuálními pohovory s každým z účastníků soutěže.
Všech 31 vítězů národních kol soutěže Podnikatel roku se zúčastní slavnostního ceremoniálu ve společnosti nejlepších světových podnikatelů v sobotu 29. května v klubu „Sporting Club de Monaco“. Večer vyvrcholí vyhlášením mezinárodního titulu Podnikatel roku 2004 „World Entrepreneur Of The Year“.
„Na celosvětové finále se opravdu těším – bude to vynikající možnost potkat zajímavé lidi z různých oborů v oblasti podnikání. Vzhledem k výsledkům, kterých naše společnost dosahuje, zřejmě nebudu jako kandidát za Českou republiku patřit k outsiderům, i když i v letošním ročníku bude jistě cesta k vítězství opravdu obtížná,“ uvedl Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti LINET a držitel ocenění Podnikatel roku 2003, který bude na mezinárodním klání reprezentovat Českou republiku. „Už vítězství v národní části soutěže mi přineslo mnoho kontaktů a zvýšení mediální publicity,“ dodal Zbyněk Frolík.
Prestižní soutěž Podnikatel roku vznikla v USA a v současné době se koná ve 31 zemích světa – například v Kanadě, Velké Británii, Francii, Japonsku či Německu. Popularita soutěže samotné neustále roste, v roce 2005 se očekává účast již 38 zemí. Jen v roce 2004 bylo do soutěže nominováno více než 10 000 podnikatelů, kteří založili a pokračují v úspěšných a progresivních podnikatelských aktivitách.
James S. Turley, předseda a výkonný ředitel celosvětové sítě Ernst & Young komentuje, „Mezinárodní program Ernst & Young Podnikatel roku je zaměřen na ocenění prvotřídních podnikatelů působících v různých odvětvích. Naše celosvětová organizace usiluje o podporu firem a podnikání ve světě a uznává důležitost zdravé, rozvíjející se světové ekonomiky. Mezinárodní program Podnikatel roku představuje přirozenou podporu tohoto úsilí a rovněž skvělou příležitost podělit se o zkušenosti z nejlepší obchodní praxe.“
„V letošním roce jsou mezi vítězi jak mezinárodní podniky s obratem několika miliard dolarů, tak menší regionální hráči, kteří vhodně zaplnili prázdná místa na trhu. Spojuje je úsilí směřující k úspěchu a snaha o inovaci. Příběh každého jednoho z nich je velmi inspirující,“ vysvětluje Gregory K Ericksen, ředitel celosvětové soutěže Podnikatel roku společnosti Ernst & Young.
Držitelé titulu Světový Podnikatel roku z předchozích ročníků:
2003 – Narayana Murthy, zakladatel a člen představenstva společnosti Infosys Technologies. V roce 1981 založil společnost Infosys a do konce roku ji přetvořil na nadnárodní společnost s více než 25 000 zaměstnanci a miliardovým obratem. Infosys se zabývá přípravou a poskytováním internetových (e-commerce) aplikací a služeb, konzultacemi v oblasti IT a implementováním komplexních IT řešení.
2002 – Stefan Vilsmeier, prezident a předseda představenstva BrainLAB. Jeho radiochirurgické produkty a postupy stanovily nové standardy při neinvazivních nádorových léčebných postupech. Jeho společnost nyní zaměstnává téměř 500 lidí v patnácti zemích a stala se světovým lídrem v oblasti vyspělé lékařské technologie.
2001 – Paolo della Porta, prezident a předseda představenstva společnosti Saes Getters. Produkty a součástky v počítačích a televizních přijímačích společnosti Saes Getters jsou stabilně vysoce hodnoceny po více než 40 let na celém světě.
– red –