LogicaCMG začala na českém trhu nabízet řešení pro přípravu komplexních havarijních plánů (služba Business Continuity Planning – BCP), které umožní bankám a dalším organizacím být připraveny na jakoukoliv možnou situaci a mít vždy připravena opatření, jež umožní minimalizovat dopad mimořádných událostí na jejich podnikání. Reaguje tak na zjištění, že téměř žádná organizace v České republice nemá takové plány na dostatečné úrovni (pokud má vůbec nějaké).
Zpracování takovýchto koncepčních dokumentů je přitom v řadě oborů poměrně striktním požadavkem evropských regulačních orgánů. Bankám z toho například vyplyne povinnost udržovat dodatečné finanční rezervy, nedoloží-li, že mají oblast operačních rizik (a tím i BCP) řádně pokrytu.
„Mnoho organizací je solidně připravena na různé nepříjemné události. V řadě případů se také hodně investovalo do zabezpečení informačních systémů. Ale systematický přístup, který by pokryl skutečně všechny oblasti, takže by organizace měla jistotu, že nic nebylo vynecháno, a vše tvořilo navzájem provázaný celek – to zatím chybí,“ tvrdí šéf konzultační skupiny zaměřené na oblast bezpečnosti Roman Šuffner. „Navíc jsou dosavadní plány zaměřeny převážně technicky. Řeší otázku jak zajistit či obnovit fungování různých systémů a zařízení. Koncept BCP je zaměřen na vlastní podnikání.“
BCP umožňuje podniku připravit se na všechny typy ohrožení počínaje živelnou pohromou či teroristickým útokem přes selhání informačních systémů až po úmrtí významného člena managementu či odchod klíčových zaměstnanců. V rámci přípravy BCP je zmapováno fungování firmy, jsou identifikována všechna potenciálního rizika a jsou simulovány možné scénáře vývoje. Výsledkem je stav, kdy ke každému možnému ohrožení existuje jednoznačný plán jak zajistit fungování klíčových procesů alternativním způsobem a plán pro návrat do původního stavu, s tím, že tyto plány mohou být kdykoliv aktivovány.
Pro přípravu BCP plánů využívá LogicaCMG softwarového nástroje svého partnera, americké firmy Strohl Systems.
– red –