Pravidelná analýza KPMG Corporate Finance, založená na datech společnosti Dealogic ukazala, že na první třech místech v objemu fúzí ve střední a východní Evropě v roce 2003 se umístily Česká republika (3,51 mil. USD), Polsko (1,762 mld. USD) a Maďarsko (1,369 mld. USD).
Přes obnovený optimismus však globální počet i objem transakcí vloni opět poklesl. Světová analýza, založená na datech ke 2. prosinci 2003, ukazala, že počet uzavřených obchodů klesl proti roku 2002 o 25 procent, konkrétně z 20 954 na 15 662. V objemu byl pokles méně dramatický. Suma 1 009 mld. USD oproti 1 191 mld. USD v roce 2002 znamená pouze patnáctiprocentní snížení.
Střední a východní Evropa
V počtu transakcí region sleduje světový trend. Došlo k poklesu o 19 procent z 926 v roce 2002 na 753. Objem transakcí však naopak vzrostl z 8,95 miliardy USD v roce 2002 na 9,197 miliardy USD v roce 2003.
Nejaktivnějším sektorem v počtu obchodů byl zpracovatelský průmysl s celkem 125 kontrakty. To představuje přibližně 17 procent všech obchodů uzavřených do prosince 2003. Objemem však vedou utility s 2,173 mld. USD, následované telekomunikacemi (2,077 mld. USD).
Největším zahraničním obchodem v regionu byl nákup východoevropských aktiv společnosti NRG Energy švýcarskou firmou Motor-Columbus AG za 521 milionů USD. Většinu těchto aktiv představuje elektrárna a teplárna ECK Generating stojící v Kladně. Tento obchod byl následován akvizicí 32 procent Slovnaftu maďarskou MOL Magyar Olaj-es Gazipari Rt za 352 milionů USD a nákupem 19 procent RomTelecom SA (Rumunsko) řeckou společností Hellenic Telecommunications Organization SA-OTE za 274 milionů USD.
Česká republika
Vývoj v ČR se neodlišuje od trendu celého regionu. Počet transakcí, domácích i zahraničních, klesl o 24 procent ze 132 vloni na 100 v roce 2003, zatímco objem významně stoupl – o 40 procent z loňských 2,086 na letošních 3,510 miliardy USD. Alex Verbeek, šéf Financial Advisory Services KPMG pro střední a východní Evropu, k tomu říká: „V posledních několika měsících roku 2003 jsme zaregistrovali vzestup akvizic ze strany západoevropských malých a středních firem. Mnoho z nich si teprve nyní uvědomilo nadcházející připojení nových členů k EU a snaží se v nich získat základnu.“
Největšími domácími obchody byly nákup osmi distribučních společností ze strany ČEZ za 961 milionů USD a nákup 51 procent ČEPS společností Osinek za 387 milionů USD. Nejvýznamnější zahraniční transakcí byl již zmíněný nákup NRG Energy, nákup 6,5 procenta Českého Telecomu švýcarskou Credit Suisse Group za 268 milionů USD a akvizice 85 procent Živnostenské banky italskou Unicredito Italiano SpA za 171 milionů USD.
Statistika za ČR dosud neobsahuje dvě největší transakce v regionu, které byly uzavřeny v prosinci. Jedná se o akvizici 49 procent Eurotelu Českým Telecomem od Atlantic West za 1,05 miliardy USD a prodej 27 procent Českého Telecomu společností Telsource za 816 milionů USD.
Svět
Největší pokles v hodnotě (26 procent) a objemu (34 procent) uskutečněných obchodů utrpěla Asie. Konkrétně Japonsko se dostalo jen zhruba na polovinu stavu roku 2002. Celkový objem a počty klesly o 22 procent v Severní Americe, nicméně v Evropě se objemy držely lépe a klesly proti roku 2002 jen o 8 procent. Australasie se dokonce dostala v objemu o 6 procent nad předloňské výsledky.
Alex Verbenek to komentuje: „Všichni jsme věděli, že rok 2003 bude obtížný. Válka v Iráku a vypuknutí SARS nicméně dlouho očekávané ukončení medvědího trhu ještě oddálily. Dnes vidíme, že první známky zotavení a větší optimismus by se měly prakticky projevit v roce 2004.“ Potvrzuje to fakt, že v říjnu 2003 byl oznámen největší objem nových obchodů od října 2000.
Alex Verbeek k tomu dodává: „Otočit vývoj fúzí a akvizic bude pomalý proces. Můžeme očekávat, že po erupci nových oznámených aktivit v USA z tohoto podzimu se stejná nálada rozšíří na další hlavní světové trhy.“
Loni také slavila návrat tzv. nepřátelská převzetí. Hodnota oznámených aktivit byla proti předloňsku trojnásobná (48 oproti 16 miliardám USD). To bylo navíc podtrženo několika rozsáhlými „nepřátelskými“ přístupy. Mezi ně patřila nabídka firmy ArvinMeritor na Dana Corp za 2,2 miliardy USD, nabídka Alcanu v hodnotě 4,6 miliardy USD na Pechiney, a konečně známá snaha firmy Oracle převzít PeopleSoft za 7,2 miliardy USD.
Alex Verbeek k tomu říká: „Aktivita v oblasti nepřátelských převzetí je další známkou důvěry v trh, protože společnosti, které se o ně snaží, vyvíjí tlak na nerozhodná představenstva ohrožených firem. V porovnání s aktivitami z roku 1980 jsou navíc dnešní nabídky na převzetí ne agresivní, ale cílevědomé. Rostoucí důležitost corporate governance a zvýšený tlak na transparentnost nastavily ostřejší dohled nad manažerskými týmy. Ty se již nemohou schovávat za zlaté padáky nebo techniky ‚jedovatých pilulek‘ a institucionální investoři mají mnohem větší sílu“.
Roční analýza KPMG/Dealogic se zabývá dokončenými obchody, aby zajistila snímek trhu fúzí a akvizic založený na aktuálním toku peněz ze smluvních aktivit. Studie KPMG je založena na datech dodaných společností Dealogic a je souhrnnou analýzou dat týkajících se jak domácích, tak zahraničních fúzí, akvizic a strategických investic dokončených během kalendářního roku. Čísla v této tiskové zprávě jsou založena na datech z období od 1. ledna 1995 do 2. prosince 2003 a jsou vykazována v amerických dolarech.
Příloha: privatizace v České republice
Těžební průmysl
V říjnu 2003 byla zahájena privatizace hnědouhelných dolů Severočeské doly (55 %) a Sokolovská uhelná (49 %) a vítězové výběrového řízení budou vybráni v lednu 2004. Ačkoliv byl proces privatizace některými zúčastněnými stranami významně kritizován, vláda se zdá být o prodeji těchto podniků pevně rozhodnutá. Navíc, očekávaný přísun financí z prodeje ve výši 4–6 miliardy Kč byl již zahrnut do rozpočtu na rok 2004. Výběrového řízení na prodej Severočeských dolů se zúčastnily tři společnosti – Appian Group, Škrobárna Brno zastupující J&T a Penta. Jediným zájemcem, který zůstal ve výběrovém řízení na prodej Sokolovské uhelné, je management společnosti, který nabídl částku ve výši 2–2,5 miliardy Kč. Poté co byl v listopadu 2003 vzat do vazby spoluvlastník společnosti Karbon Invest, většinový akcionář OKD z výběrového řízení odstoupil.
Ocelářství
V září 2003 prodaly FNM a Česká konsolidační agentura svoje aktiva ve strojírenské a hutnické společnosti Vítkovice a.s. (Česká konsolidační agentura nabídla pohledávky ve výši 2,768 miliardy Kč a FNM svůj podíl ve výši 67 %) Lahvárně Ostrava.
Navzdory plánovanému výběrovému řízení na prodej společnosti Vítkovice Steel, která je 100% vlastněna státní společností Osinek a.s., se vláda rozhodla tuto ocelárnu v nejbližší budoucnosti neprivatizovat. O Vítkovice Steel měla zájem nizozemská ocelářská společnost LNM Holdings, slovenská finanční skupina Penta Group a české ocelárny Třinecké železárny.
Chemický průmysl
Po neúspěšné privatizaci v roce 2002, kdy se ukázalo, že vítězná společnost Agrofert nebyla schopna koupi financovat, se očekává, že v roce 2004 bude jedním z největších obchodů v České republice privatizace majoritního podílu (63 %) v Unipetrolu, petrochemické holdingové společnosti. Vláda doufá, že vybere kupce do března 2004. Mezi 14 společnostmi, které již vyjádřily svůj zájem o státní podíl, je PKN Orlen (Polsko) společně s Agrofertem (Česká republika) a MOL (Maďarsko).
Telekomunikace
TelSource, konsorcium nizozemského KPN a švýcarského Swisscomu, úspěšně dokončilo prodej svého 27% podílu v Českém Telecomu finančním investorům za 21,8 miliardy Kč. Tato cena převýšila očekávání celé řady odborníků a mohla by urychlit prodej 51% státního podílu ve společnosti. Podle ministerstva informatiky a ministerstva financí by mohla privatizace začít již v roce 2004. Předchozí pokus prodat Český Telecom nevyšel, poté co se vláda nedohodla s Deutsche Bank (Německo) a TeleDanmark (Dánsko) na majetkových a cenových otázkách.
Průmyslové trhy
V současné době probíhá privatizace 86% státního podílu v ČKD Praha Holding. Jak hlásí zpravodajové, existuje několik investorů, včetně místní Appian Group a 11 FITE. Odhadovaná cena se pohybuje mezi 300 a 500 miliony Kč. V letošním roce získala Appian Group 100% podíl ve Škodě Holding za 800 milionů Kč od České konsolidační agentury.
Nápojový průmysl
Privatizace pivovaru Budvar nebude pravděpodobně provedena před rokem 2006, tj. během volebního období současné vlády, a to z důvodu dlouhodobého sporu o ochrannou značku s Anheuser-Busch. Podle zpravodajů vyjádřily svůj zájem o Budvar společnosti Anheuser-Busch, Interbrew, Heineken a Scottish Newcastle. Cena by mohla činit 10–20 miliard Kč.
Finanční služby
V červnu a červenci 2003 prodala Česká konsolidační agentura dvě portfolia nedobytných úvěrů v nominální výši dosahující téměř 70 miliard Kč. První portfolio souvisí s Charouz Holding v nominální výši 5,4 miliardy Kč a získala je nizozemská společnost ACT Investment za 750 milionů Kč. Plzeňská společnost AB-Real vyhrála výběrové řízení na odkup portfolia v ceně 62,3 miliardy Kč za 1,261 miliardy Kč. Dále, Česká spořitelna prodala portfolio o nominální hodnotě 12,4 miliardy Kč konsorciu J. P. Morgan Securities a Slavia Capital Praha za 755 milionů Kč.