Marketing

Daňové úlevy na fitness mají v USA snížit obezitu

Podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2000 na světě 300 milionů obézních a miliarda lidí s nadváhou. Počet obézních se mezi lety 1995 a 2000 zvýšil o 100 milionů. Převážná většina obézních žije v Americe a v Evropě.

Americká legislativa se zabývá způsoby, jak čelit epidemii obezity a motivovat Američany ke snižování váhy. Očekává se mimo jiné, že budou přijaty nové zákony, které firmám umožní příspěvky na členství zaměstnanců ve fitness klubech nárokovat jako odpočet ze zdanitelného příjmu. Toto opatření by mělo být součástí chystaného Programu posilování zdraví pracujících (Workforce Health Improvement Programe), který bude stimulovat podniky i jejich zaměstnance k vyššímu využití daňových úlev na cvičení a sport.

Američané totiž patří podle statistik k nejobéznějším národům na světě. Oficiální americké údaje uvádějí, že téměř třetina dospělých Američanů je obézních a další třetina má nadváhu.

Problémům s rostoucí obezitou a ztrátou produktivity způsobené tímto faktorem ale čelí i britská ekonomika – ztráty se odhadují na dvě miliardy liber ročně. Podle KPMG UK by se proto americké daňové úlevy mohly uplatnit i ve Velké Británii.

V současné době Velká Británie – stejně jako USA – umožňuje, aby příspěvky na cvičení zaměstnanců byly osvobozeny od daně pouze jestliže jde o uzavřený sportovní klub. V případě veřejných sportovních center se zaměstnanci příspěvek standardně daní.

Inez Anderson, odbornice na daňové otázky a benefity pro zaměstnance v KPMG UK, říká: „Ze současných daňových úlev těží hlavně větší podniky, zatímco změny navržené v USA by umožnily daňové odpočty i menším podnikům. To by výrazně přispělo ke zlepšení zdravotního stavu zaměstnanců!“

Bude se inspirovat i Česká republika?
Dle názoru společnosti KPMG Česká republika by existující i připravované daňové úlevy v USA a Velké Británii mohly být inspirací i pro Českou republiku. Vždyť Češi se rovněž potýkají s obezitou a patří v Evropě stabilně mezi nejotylejší národy. Z letošních lékařských šetření vyplývá, že až pětina české dospělé populace je obézní a trend je stále vzestupný. Přitom současný český daňový systém ke snižování nadváhy formou sportu nijak nemotivuje. Pokud by některá velká firma chtěla pro zaměstnance zřídit uzavřené fitness centrum nebo nějak jinak vybavit pracoviště sportovními pomůckami, musí vše uhradit z čistého zisku. Příspěvky na cvičení zaměstnanců pak lze poskytovat pouze jako tzv. nepeněžní plnění, které podnik opět hradí ze zisku. Pokud by si však firma mohla tyto položky odečítat ze zdanitelného příjmu, byl by to nepochybně značný stimul pro to, aby věnovala cvičení svých zaměstnanců větší pozornost. Obezita přitom znamená pro podniky vyšší náklady, neboť obézní pracovníci jsou častěji nemocní a nejsou tak výkonní.

„Lidé se prostě čím dál méně pohybují,“ řekl před nedávnem v článku pro internetový magazín i-dnes Vojtěch Hainer z České obezitologické společnosti. „Spoustu času tráví u televize, u počítačů, stále více jezdí osobními automobily.“ Víc kilogramů, než je zdrávo, má 66 % mužů a 54 % žen. Podle srpnového průzkumu GfK (Institut pro výzkum trhu) je průměrná tělesná hmotnost v České republice vyšší než v Polsku, v Maďarsku i na Slovensku.

– pk –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!