Investiční chování obyvatelstva
Nejoblíbenějším způsobem ukládání peněz zůstává stavební spoření. V letošním šetření více jak polovina dotázaných (54 %) lidí sdělila, že má uzavřenu smlouvu o stavebním spoření. Výrazný nárůst let minulých tedy i nadále pokračuje a zdá se, že stavební spoření si svou pozici mezi ostatními produkty upevnilo. Přitom ještě před dvěma roky zaujímalo čtvrtou pozici se 41 % respondenty.
Na druhém místě s podílem respondentů 47 %, jsou využívány běžné účty. V minulých šetřeních byla zařazena otázka ukládání na sporožirový nebo postžirový účet – ta byla od letošního roku nahrazena právě otázkou týkající se běžných účtů. Běžné účty se těší poměrně velké oblibě a to pravděpodobně zejména pro snadný přístup k uloženým prostředkům.
Celkem 38% respondentů si své peníze nechává doma – za poslední dva roky došlo v této kategorii k sedmiprocentnímu poklesu. Je pravděpodobné, že takto ukládané částky peněz nejsou příliš velké.
Na spořitelní vkladní knížku ukládá v současnosti své prostředky 37 % obyvatel. Na stejné pozici jako v roce minulém se udrželo sjednání životního pojištění s 35 % obyvatel, které je mají uzavřeno (výkyv dat před dvěma roky se – zdá se – stabilizoval).
Obdobná situace s vyrovnáním přechodného loňského poklesu nastala též u penzijního připojištění, v současnosti dosahuje podíl dospělých osob, které mají uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, 31 %.
Obliba krátkodobých termínovaných vkladů od minulého roku poklesla – z 19 % na pouhých 11 %, podobná situace je s dlouhodobými termínovanými vklady, které letos poprvé klesly pod hranici 10 %.
V podstatě stejně jako krátkodobé termínované vklady je preferována koupě bytu nebo domu – tuto možnost využívá celkem 11 % obyvatel.
Ostatní způsoby ukládání peněz (např. nákup cizí měny, koupě pozemku, nákup akcií, koupě drahých kovů, zakoupení starožitností apod.) nyní využívá vždy výrazně méně než 10 % obyvatel a o tyto způsoby ukládání peněz je mezi populací relativně malý zájem.
Stavební spoření
Z výsledků uvádíme zajímavou informaci týkající se stavebního spoření. Při pohledu na dlouhodobý trend je patrné, že obliba stavebního spoření neustále roste, což je dáno zejména obecně známými výhodami stavebního spoření. Dá se zároveň předpokládat, že do konce roku 2003 opět výrazně vzroste počet uzavřených smluv stavebního spoření. Zcela aktuální informace o trhu stavebního spoření v září 2003 budou k dispozici v polovině října.
Graf: Stavební spoření – dlouhodobý trend
Podobně jako u penzijního připojištění i zde zájem o tento způsob investování ovlivňuje státní podpora a daňové osvobození. Zároveň zájem o stavební spoření podporuje také skutečnost, že uspořené peníze včetně státní podpory nemusí být nutně použity na bytové účely. Z tohoto důvodu je stavební spoření často využíváno jako možnost dlouhodobého zhodnocení prostředků. Výrazně častěji tento způsob investování finančních prostředků využívají lidé z nedělnických profesí (81 %) i podnikatelé a živnostníci (65 %) Častěji do stavebního spoření investují lidé z mladších věkových skupin (do 44 let).
Zároveň lze konstatovat, že využívání stavebního spoření roste v závislosti na růstu hrubého měsíčního příjmu domácnosti – zatímco v případě domácností z nejnižší příjmové kategorie používá stavební spoření každý dvanáctý, u nejvyšší příjmové skupiny jsou to již tři respondenti ze čtyř.
Splátkový prodej
Jak ve spontánní, tak v navozené znalosti leasingových společností dosáhl nejvýše Multiservis, když jej spontánně uvedlo 43 % dotázaných a navozeně rovných 87 %. Následují společnosti Home Credit a CCS Triangl, které navozeně uvedlo 69 %, resp. 47 % respondentů. Znalost nákupních úvěrových karet se od minulého šetření nezměnila, znalost potvrdilo 53 % dotázaných.
Mezi těmi, kteří o těchto kartách ví, převažuje spontánní znalost O.K. karty (56 %), výrazně si polepšila YES karta (33%).
Co se týká koupě zboží na splátky, nejčastěji si lidé v posledních třech letech kupovali pračku (27 % respondentů), ledničku (25 % respondentů) či televizor (24 % respondentů). V nejbližších 12 měsících se chystá využít možností splátkového prodeje 11 % respondentů, přičemž největší zájem o nákup zboží na splátky projevují lidé ve věku 30 – 44 let (19%). Ti, kteří uvažují v příštích 12 měsících o nákup na splátky, nejčastěji zmiňovali nákup ledničky a pračky.
Půjčování peněz v bankách
Od banky si v posledních třech letech půjčilo peníze 12 % lidí, zejména ze středních věkových skupin a lidé z vyšší příjmové skupiny. Nejčastěji si lidé půjčovali v České spořitelně (52 %), dále pak v Komerční bance a GE Capital Bank.
Nejčastěji respondenti zapůjčené prostředky použili na nemovitosti – ať už na úpravu, opravu či přestavbu domu, jak tomu bylo u 16 % dotázaných, nebo na koupi rodinného domu (12 %). Na dalších místech je pořadí velice vyrovnané – pořízení auta, bytu či investice do podnikání – všechny tyto tři možnosti zmínilo 9 % respondentů.
Půjčku od banky si v nejbližších 12 měsících chystá vzít 5 % dotázaných, dalších 20 % si zatím nebylo jisto.
Výzkum byl realizován technikou standardizovaného řízeného rozhovoru na reprezentativním souboru 1061 respondentů starších 15 let, vybraném kvótním způsobem v rámci pravidelného programu FACTUM Omnibus. Dotazování proběhlo v květnu 2003.
– vg –