Na první desítku nejvýznamnějších firem České republiky zaútočila společnost Foxconn CZ. Investice jednoho z největších světových výrobců počítačů realizovaná na zelené louce v pardubické průmyslové zóně zaznamenala v minulém roce tržby ve výši 38 miliard korun. To jí v žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR, který letos již podeváté sestavilo Sdružení CZECH TOP 100, vyneslo na konečnou osmou příčku.
„Umístění společnosti Foxconn CZ v první desítce nejvýznamnějších firem České republiky dokládá, jak se postupně mění podoba české ekonomiky,“ uvedl předseda Sdružení CZECH TOP 100 Jan Struž a dodává: „Letošní žebříček je zřejmě předzvěstí, že významní zahraniční investoři, kteří v posledních letech masivně investovali do České republiky, budou hrát stále větší roli. To se přirozeně promítne i ve výsledcích našeho žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR.“
Stejně jako v posledních šesti ročnících žebříčku 100 nejvýznamnějších firem získala pomyslnou zlatou medaili společnost Škoda Auto s ročními tržbami 137 miliard korun. Po třetí skončil na druhém místě Unipetrol a třetí příčku od roku 2000 si udržuje ČEZ. Loni šestý Transgas se posunul na čtvrté místo, první pětku uzavírá OKD (minule na 12. příčce). Shodně o dvě příčky si pohoršily šestá Česká rafinérská a sedmý Český Telecom. Na osmém místě Foxconn CZ je nováčkem žebříčku. První desítku pak uzavírají na devátém místě Agrofert a desátém Siemens Group ČR.
Vedle hlavního žebříčku, který je sestavován na základě tržeb za minulý kalendářní rok, využívá CZECH TOP 100 získaných údajů k sestavování i řady vedlejších žebříčků. Z těch například vyplývá, že největší zisk zaznamenala společnost Transgas, která loni více než zdvojnásobila svůj profit na 10,5 miliardy korun. Díky tomuto razantnímu nárůstu se dostala i na první místo v žebříčku největší nárůst zisku. Pozici největšího exportéra si dlouhodobě udržuje Škoda Auto se 120 miliardami korun, za kterou se s vývozem ve výši 38 miliard Kč zařadil Foxconn CZ. Ten zároveň zvítězil v žebříčku největší nárůst tržeb.
Další vedlejší žebříčky hodnotí růst produktivity či přidané hodnoty. Samostatnou kapitolou jsou žebříčky finančních institucí, které jsou pro svoji různorodost rozděleny do čtyř podskupin (banky, pojišťovny, penzijní fondy a ostatní finanční instituce). Pro každou z nich je definován vždy jeden ukazatel, který má pro charakteristiku ekonomické síly analogický význam jako tržby v případě nefinančních podniků. Součástí žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR za rok 2002 je rovněž 9 regionálních žebříčků a 22 oborových, kde jsou jednotlivé firmy opět řazené podle tržeb v regionu či oboru.