Výzkum trhu

Lékárníci ovlivňují při výběru léků na předpis až pětinu pacientů

I když má v České republice i na Slovensku stále nejsilnější vliv při výběru přípravku vázaného na předpis jednoznačně lékař v ambulanci, nezanedbatelný počet pacientů přiznává i vliv lékárníka při samotném výběru léků v lékárně. Lékárníci ovlivňují při výběru léků až pětinu pacientů v obou zemích, přičemž míra jejich vlivu se liší v závislosti na jednotlivých typech onemocnění. Slovenští lékárníci zasahují do rozhodovacího procesu s nabídkou alternativ intenzivněji v porovnání s jejich českými kolegy.  Převážná většina pacientů se alternativní nabídce nevyhýbá a v minulosti již beze strachu nabídku alternativního léku přijala. Nejčastějším motivem pro alternaci předepisovaného léku je pro pacienta buď vysoký doplatek, anebo momentální nedostupnost v lékárně.

Aktuální studie společnosti GfK s názvem „Klíčové faktory a úloha lékárníka při volbě léku“ odhalila, že lékárníci pracují s nabídkou alternativ u předpisových léků ve 34 – 64 % případů. Intenzita nabízení alternativ se mění v závislosti na indikačních skupinách a samozřejmě rozsahu možných zástupných léků.

Výzkum proběhl v srpnu 2012 na reprezentativním vzorku populace, v každé zemi v rozsahu N=1000 respondentů.

Dále bylo zjištěno, že na Slovensku je míra nabízení alternativ o něco vyšší a pohybuje se mezi 42 až 63 procenty. „Slovenští lékárníci nabízejí alternativy léků častěji a intenzivněji při všech typech onemocnění. Může to souviset se zavedením preskripce účinné látky na Slovensku, což posílilo postavení lékárníka při výdeji konkrétního léku,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc., která ve společnosti GfK zastává pozici HealthCare Sector Leaderky pro Českou i Slovenskou republiku.

Role pacienta při výběru léků na lékařský předpis však není nezanedbatelná.
„Tady mají daleko silnější postavení čeští pacienti, kteří se jednak v mnohem větší míře podílejí s lékařem na spolurozhodování o lécích, které jim lékař nakonec předepíše, a na druhé straně jsou také mírně aktivnější v lékárně při hledání výhodnějších alternativ ve srovnání se slovenskými pacienty,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc.

Jeden z deseti pacientů si občas předepsaný lék nakonec nevyzvedl
Zatímco v České republice sehrály hlavní roli finance nebo propadnutí receptu, na Slovensku stojí za nevyzvednutím receptu i aktuální nepotřebnost léku, tedy stav pacienta se zlepšil, nebo pacient používá starší zásoby léků.

Studie „Klíčové faktory a úloha lékárníka při volbě léku“ zjišťovala míru vlivu lékaře, pacienta a lékárníka na finální volbu při výdeji léků na předpis. Zkoumané kategorie byly onemocnění srdce a cév, onemocnění pohybového ústrojí, centrální nervové soustavy, alergie a zánětlivá onemocnění léčená antibiotiky. Součástí studie je i průzkum vlivu lékárníka na finální volbu spotřebitelů při nákupu volně prodejných léků a doplňků stravy, jakož i analýza nákupních zvyklostí při nákupu volně prodejných léků a doplňků stravy.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!