Internet

Podnikání na internetu – dobře si zvolte svůj směr

Plánujete prodávat na internetu? Pak miřte do černého a to hned od začátku! Článek Vám nenabídne návod na zaručený úspěch, ale souhrn užitečných postřehů, kterými je dobré se při prodeji na internetu řídit. Připravte se na to, že cesta za opravdovým úspěchem je trnitá a skládá se z mnoha kroků. Nejpodstatnějším faktem je nikdy nekončící práce. Nápadem a tvorbou webu to vše jen začíná.

Určitě mi dáte za pravdu, že přijít s převratným projektem, který ještě neexistuje a rychle na něm dnes zbohatnout, je již velmi obtížné. Na každý nápad se najde ještě lepší. Jakýkoli projekt se dá snadno zkopírovat a tak se neustále točíme kolem již zaběhlých prodejných kanálů. Náklady na vyzkoušení jiné, alternativní cesty, se zdají být nepřiměřeně vysoké a tím pádem pro nově se rodící projekty neperspektivní. Ten, kdo investuje svoje vlastní peníze se vždy snaží jít cestou nejmenšího odporu.

Nicméně, pustíte-li se do realizace projektu s jakýmkoli zaměřením a budete přitom spoléhat na již vyšlapané cesty, dříve nebo později narazíte na obrovskou konkurenci. Ze začátku vždycky a všechno vypadá velmi jednoduše. Máme sice konkurenci, ale budeme investovat více do reklamy a ono to půjde. Omyl, nepůjde!

Konkurence totiž nikdy nespí. Zaplatíte-li více za proklik, konkurence Vás přeplatí, koupíte-li si banner, konkurence si koupí dva, atd. Je chybou se domnívat, že jen vy máte peníze a jen vy jste připraveni utrácet za propagaci svého projektu.

Dalším řešením, které se nabízí, je optimalizace stránek, nebo-li SEO. Ale pozor, na první straně ve výsledcích vyhledávání je pouze 10 míst, přičemž lukrativní jsou pouze první tři! Dostat se tam je však možné. Ovšem pamatujete si, že jsem se v úvodu zmínil o nikdy nekončící práci? Je třeba si také uvědomit že nic není ihned.

Tolik negativních informací ve třech odstavcích jste zřejmě ještě nikdy nepřečetli. Nemějte však obavy, řešeni existuje. My ho známe a podělíme se s Vámi 🙂

Problém přístupu k podnikání na internetu vyplývá z chybné interpretace toho co nám internet ve skutečnosti nabízí. Každý Vám poví, že se jedná o nejrychlejší komunikační kanál, největší trh bez hranic, nejlevnější pořizovací náklady na vybavení „prodejní jednotky“ apod. Nicméně, hlavní výhodou, kterou nám internet nabízí a kde můžeme získat náskok před naši konkurenci, je zacílení. Zacílení na konkrétní zákaznickou skupinu, určitý sortiment, lokalitu, národnostní menšinu atd. Již jste se někdy zamysleli nad tím, proč prodáváte to co prodáváte, respektive chcete prodávat? Věřím, že až 80% prodejců to dělá proto, že to dělají všichni. Je to zvykové chování.

Celá desetiletí se propagoval a považoval za správný pouze jediný druh prodeje. Prodej zaměřený na zboží s maximálním zájmem. Regály prodejců se plnily pouze tím, o čem sdělovací prostředky vydatně hovořily a vytvářely tak zmíněnou poptávku. Noviny, rádio a následně i televize donutili spotřebitele kupovat to, co si marketingový ředitelé zaplatili. Spotřebitel se totiž neměl velkou šanci dozvědět, že jen 5 kilometrů od místa bydliště se prodává zboží, které skutečně chce nebo potřebuje, dokud se tato informace neobjevila ve masmédiích.

Přišel internet a vše je rázem jinak. Pro lepší pochopení mé myšlenky cíleného prodeje si můžeme uvést několik příkladů.

Nejlépe je tento přístup patrný u prodejců zboží, jež se dá šířit elektronický (filmy, hudba, software, knihy atd.).

Filmový a hudební producenti se snaží vést válku s nelegálním kopírováním a šířením jejich produkce. Prý kvůli internetu přichází o větší část tržeb. Ve skutečnosti je to tak, že internet dál příležitost i těm méně známým se prosadit. Tržby neklesají proto, že se produkce kopíruje (také ale minimálně) ale právě proto, že výrobci umí pomoci internetu oslovit svoji cílovou skupinu přímo, a to s minimálními náklady. I ten neznámý herec nebo interpret umí kolem sebe vytvořit svůj vlastní fanklub.

Před několika dny Hospodářské noviny otiskly rozhovor s ředitelem Googlu pro obsah serveru You tube. Z jeho slov jasně vyplývá záměr celého webu – vybudovat prostor, kde každý autor dostane možnost k vytvoření svého prostoru a tak oslovení dané cílové skupiny. Je to vcelku logický způsob jak přilákat na stránky více uživatelů. I Google cíleně zaměřuje !!!

Pro nás, jakožto majitelé webových stránek, dobrým příkladem poslouží obyčejný web, obyčejné firmy.

Prodáváte-li např. jízdní kola pak Vás napadne nabízet i příslušenství. Postupem času k tomu přidáte cyklooblečení, servis kol, navigace atd. Z Vašich původně přehledných stránek se stane chaosem řízená záležitost. Zákazník na takovém webu zcela ztrácí možnost orientace. Z toho důvodu je setrvání na www stránkách omezeno na minimum. Jeho brzký odchod znamená pro Vás nejen ztrátu možného nákupu, ale i udržení zákazníka, definitní ztráta a odchod ke konkurenci. Neuvažujeme-li o negativní propagaci a šíření této informace. Máte obrovský záběr, ale špatně ho prezentujete.

Pokud bychom však jednotlivé soubory činností rozdělili na samostatné weby naše cílení by bylo přesnější. Tak získáme tolik cílových skupin, kolik webů vytvoříme. Jednooborové stránky působí mnohem reprezentativněji. Vytváří z vás maximální odborníky. Zákazník předpokládá že jste ve daném oboru specialisté a že se mu nesnažíte jen cokoliv prodat. Má ve Vás důvěru, věří že vyřešíte jeho problém a nakupuje.

Tyto příklady jasně ukazují budoucí vývoj veškerého našeho snažení na internetu.

Chceme-li prodávat efektivně, musíme správně mířit. Cílových skupin můžeme mít více a ke každé z nich je nutné mluvit jiným jazykem. Jazykem, kterému nejlépe oni rozumí. Chcete-li je úspěšně oslovit pak mluvte tak i vy.

Čtěte také

  1. Akviziční specialista
    Praha | 40000 - 60000 Kč za měsíc
  2. Specialista na digitální obsah a vizualizaci iiot
    Brno-Ostrovačice | od 50 000 Kč výše
  3. Marketingový manažer | služební auto | Jihlavsko
    Jihlava | 70000 - 80000 Kč za měsíc
  4. Moderátor/ka online her – až 35 000 Kč
    Zlín | 29000 - 35000 Kč/měsíc
  5. Hledáme Produktového specialistu – spotřební elektronika
    Praha | 45000 - 80000 Kč za měsíc
Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!