Společnost SodaStream oznámila, že svoji vzdělávací výstavu Klec rozšíří do celého světa včetně České republiky. Klec tak byla nainstalována před pražským shopping centrem Arkády, aby kolemjdoucí po dobu jednoho týdne upozorňovala na nebezpečí znečišťování životního prostředí umělohmotnými lahvemi. Společnost zároveň vyzývá, aby se 16. červenec stal dnem za iniciativu „Zbavte svět PET lahví“.
Klec je ekologická výstava upozorňující na to, kolik umělohmotných lahví a plechovek vyhodí průměrná rodina za tři roky. Na výstavu byly použity exponáty nalezené v popelnicích a na skládkách. Společnost SodaStream chce zvýšit povědomí o nebezpečí umělohmotného odpadu, a proto počínaje 16. červencem zahájí v průběhu měsíce 20 nových výstav s názvem Klec na mezinárodních letištích a dalších frekventovaných místech. Akce proběhnou mimo jiné v následujících zemích: USA, Británie, Itálie, Francie, Jihoafrická republika, Německo, Belgie, Japonsko, Kanada, Norsko, Nový Zéland, Česká republika, Irsko, Izrael, Švýcarsko, Slovensko, Švédsko, Brazílie a Austrálie.
Podobná výstava na letišti OR Tambor v JAR nedávno vyprovokovala silnou reakci od společnosti Coca-Cola, která SodaStreamu zaslala výzvu, aby zastavila tyto aktivity a odstranila jejich produkty z výstavy, neboť „porušuje práva spojená s obchodní známkou Coca-Cola“. SodaStream odmítl vyhovět a poznamenal, že pokud si Coca-Cola nárokuje vlastnictví vyhozených lahví, pak by měla převzít odpovědnost za jejich úklid. Výstava na letišti OR Tambor skončila podle plánu 8. července a mezitím vznikla na Facebooku stránka Cage Challenge, která v prvním týdnu přilákala přes 100 000 příznivců ze 46 zemí. Ti podpořili výzvu poslat použité lahve „zpátky tomu, komu patří“.
„Nenecháme se umlčet,“ prohlásil generální ředitel společnosti SodaStream Daniel Birnbaum. „Je důležité, aby lidé věděli, jaké škody způsobuje odpad z umělohmotných lahví. Výstava Klec v Jihoafrické republice už skončila a my teď chceme lidem po celém světě dále ukazovat to, co Coca-Cola nechce, aby viděli.“
„Spousta lidí si myslí, že recyklace je řešení. Těm říkáme, aby si to ještě jednou promysleli,“ pokračuje Birnbaum. „Každý den po celém světě v našich parcích, řekách, oceánech a na skládkách skončí zhruba 1 miliarda lahví, protože recyklováno jich není ani 30 procent. A samotná recyklace neřeší znečištění a plýtvání ropou při výrobě a dopravě těchto produktů. Takzvaná Velká tichomořská odpadová skvrna, která je podle některých zdrojů velká jako Texas či Francie, svědčí o nebezpečí vyplývajícím ze spoléhání se na recyklaci. Doufáme, že velcí prodejci sycených nápojů se přihlásí k zodpovědnosti za svůj odpad, uklidí ho a pak přehodnotí stávající přístup k lahvování.“
– red –