Společnost BEA Systems, Inc. (Nasdaq: BEAS), přední světový dodavatel softwaru aplikační infrastruktury, oznámila, že Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na platformě BEA WebLogic Enterprise™ staví týmový informační portál, který bude sloužit jako klíčový výzkumný a vědecký nástroj při chystané misi Mars Exploration Rover.
Portál používající technologii BEA je vytvořen tak, aby distribuoval data a informace pracovníkům a členům vědeckého týmu ve středisku řízení mise NASA, zatímco dvě robotická vozítka budou shromažďovat a vysílat data z povrchu Marsu. Podle plánu by NASA měla vozítka vypustit mezi letošním květnem a červencem a na Mars by měla dorazit v lednu 2004. Tato mise je dalším krokem po velice úspěšné misi Pathfinder v roce 1997. Dvě nová vozítka ujedou až 100 metrů denně. Budou vybavena sofistikovanými nástroji, jež budou hledat stopy po tekuté vodě a budou zjišťovat, zda na planetě v minulosti existovala prostředí, v nichž by se mohl vyvinout život.
„Jsme hrdí a nadšení, že se můžeme účastnit robotického vesmírného programu NASA,“ řekl Tod Nielsen, marketingový ředitel společnosti BEA. „Znalosti získané výzkumem Marsu by mohly mít dramatický vliv na budoucnost lidstva. Portál postavený na technologii BEA WebLogic by mělo používat až 300 inženýrů a členů vědeckého týmu NASA, kteří s jeho pomocí budou vyhledávat, zobrazovat, analyzovat a integrovat data získaná vozítky s dalšími informacemi o průběhu mise. Portál je tedy důležitým prvkem celé mise a svědčí o důvěře NASA v technologii BEA.“
NASA vybrala BEA WebLogic ServerTM jako platformu portálu po důkladném zvážení technických požadavků chystaného portálu. Platforma BEA WebLogic poskytuje vynikající škálovatelnost pro zvládnutí velkého počtu zobrazovaných stránek v průběhu mise a navíc nabízí prvotřídní výkon a spolehlivost, což jsou základní předpoklady, aby NASA dokázala maximálně využít informace získané během 90denního průzkumu. Portál bude součástí pozemních datových systémů mise a pomůže spravovat data, která se dostanou na Zemi prostřednictvím NASA Deep Space Network, mezinárodní sítě antén rozmístěných ve Spojených státech, Austrálii a Španělsku.