Většina (81 procent) vedoucích pracovníků firem po celém světě tvrdí, že cloud buď zvažují, plánují jeho implementaci, nebo již cloudovou strategii přijali. 10 procent z nich přitom uvádí, že jejich firmy již na cloudu provozují všechny IT služby, a 13 procent se na tento krok právě připravuje. Více než polovina společností v některých oblastech cloud již buď úplně (24 procent), nebo částečně (35 procent) implementovala. Méně než desetina respondentů naopak v nejbližší době do cloudového prostředí vstoupit neplánuje. Údaje přinesla aktuální studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG Clarity in the Cloud.
Co je to cloud?
Jedná se o nákup firemních IT služeb od provozovatelů cloudu přes internet. Firma tak získává internetový přístup k potřebným aplikacím bez nutnosti instalovat, provozovat a udržovat je na vlastních systémech. Rozsah a strukturu využívaných služeb může firma měnit dle své aktuální potřeby.
„Cloud představuje významnou změnu v poskytování IT služeb. Společnosti, zavádějící cloud očekávají řadu výhod, především možnost snížení nákladů na IT, vyšší flexibilitu a průběžný přístup k nejnovějším IT technologiím,“ domnívá se Michal Pobuda, Senior Manager, Management Consulting, KPMG Česká republika.
Cloud může zefektivnit procesy a snížit náklady
Hlavním důvodem pro zavedení cloudu je u 80 procent respondentů snaha zefektivnit procesy v rámci firmy, 76 procent očekává snížení nákladů na IT. 79 procent zmínilo jako důležitý aspekt také technologické přínosy, které jim jejich vlastní datová střediska mnohdy nemohou nabídnout. Díky cloudu budou mít k dispozici špičkové odborníky se znalostí nejmodernějších technologií, aniž by je museli sami zaměstnávat a průběžně školit.
Rizika
Rychlejšímu zavádění cloudu ve firmách ale zatím brání řada skutečných či potencionálních rizik. Největší obavy vyvolává otázka bezpečnosti dat – 19 procent IT manažerů a 14 procent obchodních manažerů považuje možnost ztráty kontroly nad firemními daty za hlavní úskalí tohoto řešení.
Firmy, které podnikají v oblastech, kde je bezpečnost dat kritickým faktorem, tedy například ve finančním sektoru nebo ve zdravotnictví, proto preferují využívání privátních cloudů (zjednodušeně řečeno se jedná o cloud, který je vybudován a využíván jen jednou firmou) před cloudy veřejnými (v nichž jsou služby nabídnuty široké veřejnosti). „Výhodou privátního cloudu je také možnost nastavení aplikací a infrastruktury podle přání konkrétních firem, kterou veřejné cloudy se svými standardizovanými řešeními cloudů nemohou nabídnout,“ vysvětluje Michal Pobuda.
Dalšími velkými riziky jsou právní, daňové a další regulatorní otázky, jejichž porušení, neřešení či podcenění může mít negativní dopady na hospodaření firmy a odpovědnost vrcholového managementu.
Úspory, ale i náklady
Studie ukázala na rozdílná očekávání, která mají poskytovatelé a firmy ohledně úspor nákladů spojených se zavedením cloudu. Zatímco poskytovatelé cloudu vyčíslují tyto úspory až na 30 procent, většina firem zavádějících cloud by byla spokojena s úsporou 10–15 procent.
„Firmy jsou si zjevně vědomy toho, že je nutné počítat i s dalšími souvisejícími náklady – například na integraci cloudových řešení do stávajících systémů a procesů firmy, úpravy na míru konkrétním požadavkům, školení zaměstnanců či bezpečnost –, které výsledné úspory snižují,“ upozorňuje Michal Pobuda.
O průzkumu
Průzkum probíhal v 15 zemích od února do dubna roku 2011. Dotazováno bylo 806 pracovníků společností, které využívají nebo se chystají využít cloud. Téměř 50 procent z nich zastávalo pozici v nejvyšším vedení. Dalšími respondenty bylo 123 manažerů z řad poskytovatelů cloudových služeb.
– red –