Na zvýšení daně z přidané hodnoty, které přišlo s počátkem roku 2012, by se rádo finančně zajistilo 71 % Čechů. Tato skutečnost vyplynula z průzkumu společnosti ING Bank ČR. Celých 43 % respondentů však tento krok považuje za nereálný, neboť jejich rodinný rozpočet je již nyní napjatý. Pokud se provedl dotaz v rámci věkových skupin, o žádné změně neuvažují především mladí lidé ve věku od 18 do 25 let, kde v tomto segmentu odpovědělo takto celkem 44 % dotazovaných.
Zvýšení DPH bylo podle vládních představitelů nevyhnutelné. Pro rodinné rozpočty mnoha občanů České republiky však tato změna bude zátěžovým testem. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti ING Bank ČR. Tři čtvrtiny respondentů (71 %) uvedli, že by rádi omezili své výdaje a případně začali i vytvářet finanční rezervy, avšak celých 43 % přiznala, že jim současná situace více spořit neumožňuje. Ve skupině obyvatel ve věku 56 až 65 let si žádné navýšení úspor nemůže dovolit dokonce 59 %. Na druhou stranu skupinou, která o změně chování a vytvoření si finančního zázemí uvažuje nejméně, jsou mladí lidé ve věku od 18 do 25 let. Na své finanční situaci nehodlá nic měnit z pohledu pohlaví ani 34 % českých mužů. Ženy naopak chtějí šetřit ve 48 %.
„Zvýšení DPH může být velkým zásahem do rodinných rozpočtů,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR, a doplňuje: „V této chvíli by se měli ti, kteří spoří a chystají se vytvářet i další finanční rezervy, zamyslet nad tím, zda jejich úspory jsou také dostatečně zhodnocovány. Jednou z bezpečných variant spoření jsou spořicí účty, mezi něž patří i ING Konto se stabilním úrokem 1,75 % p.a., jeho majitel neplatí žádné poplatky za zřízení a vedení účtu a naspořené peníze má kdykoliv k dispozici.“
Z dotazovaných, kteří chtějí více spořit, ale jejich finanční situace jim to nedovoluje, tvoří největší část občané Jihomoravského a Zlínského kraje (51 %), za nimi následuje Královehradecký a Pardubický kraj (48 %) společně s Ústeckým a Liberecký krajem (48 %). Nejvíce odhodlaní k dalšímu spoření jsou respondenti z Vysočiny, kterých je 34 %. Těch, kteří nebudou na stávající situaci nic měnit, je markantní podíl v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, a to celých 35 %
Omnibusový průzkum společnosti ING Bank byl realizován v průběhu listopadu 2011 společností Ipsos Tambor. Dotazování se zúčastnilo 524 respondentů ve věku 18–65 let.
– red .