Dne 16. února 2003 byl ukončen sběr dat již VIII. vlny projektu Trade Business Barometer. Jedná se o indikátor, shromažďující názory vrcholového managementu a podnikatelů (Decision Makers) z odvětví obchodu.
Cílem výzkumu byla analýza situace v odvětví ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a očekávaná situace v prvním čtvrtletí roku 2003.
Výsledky VIII. vlny projektu:
- Poslední čtvrtletí loňského roku bylo v odvětví obchodu méně příznivé. Přírůstek obratu se zpomalil a v odvětví se více projevuje recese. Celkem skoro 40 % podnikatelů a manažerů z odvětví hodnotí současnou hospodářskou situaci jako mírně se horšící a další třetina jako neměnnou. Přesto se situace mírně zlepšuje oproti výsledkům TBB ze září loňského roku, kdy jako mírně se zhoršující hospodářskou situaci hodnotilo až 65 % manažerů a podnikatelů.
- Obrat přitom v odvětví obchodu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2002 dále mírně rostl. Celkem 49 % podnikatelů a manažerů z odvětví obchodu a ze sektoru ubytování a pohostinství však konstatovalo, že jejich obrat klesal v rozpětí 0-10 %. U 17 % nebyl zaznamenán žádný růst a pouze u 31 % firem obrat rostl, převážně v rozmezí 0-10 %. Prakticky stejnou situaci očekávají reprezentanti odvětví i pro druhé čtvrtletí roku 2003.
- Důvěra ve vývoj v národním hospodářství pro 2. čtvrtletí tohoto roku je prakticky beze změny. Převažují očekávání, charakterizující vývoj ve 2. čtvrtletí roku 2003 jako mírně zhoršený (39 %). Pouze 21 % respondentů očekává mírné zlepšení vývoje hospodářské situace v ČR. Jedna třetina neočekává žádnou pozitivní ani negativní změnu.
- Více než třetina respondentů očekává ve druhém čtvrtletí roku 2003 obratový růst ve svých firmách, nejčastěji do 5 procent. Necelých 20 % podnikatelů a manažerů však obratový růst neočekává a více než třetina očekává pokles.
- Snižuje se růst mzdových prostředků doprovázený silnou korunou. Růst mzdových prostředků na 2. čtvrtletí plánuje ani ne třetina společností. Růst počtu pracovníků se předpokládá jen výjimečně.
- Pokračuje posun názorů managementu na jednotlivé zdroje růstu a podnikovou strategii. Rozhodující aktivity jsou směrovány do rozvoje nových produktů a služeb, rozšíření a prohloubení nabídky, růst kvalifikace zaměstnanců a rozvoje informačních systémů. Růst kvalifikace personálu, která v preferencích trvale vedla, byla odsunuta na druhou až třetí pozici.
- Po celou dobu šetření TBB (od roku 2001) nebyl tak rozsáhlý plánovaný počet akvizic, jako je očekáván ve 2. čtvrtletí tohoto roku. Akvizici do jiné obchodní společnosti plánuje 17 % firem. Naopak, cca 13 % společností očekává, že k nim kapitálově přistoupí jiná obchodní společnost. Potvrzuje se tak „ozdravná“ funkce národohospodářské recese, která vede mj. k rozsáhlejším bankrotům, k organizačnímu koncentrování subjektů na trhu a k další koncentraci kapitálu.
Business Future Index (BFI)
Investment Future Index (IFI)
- BFI Index (Business Future Index, Index budoucích obchodů) představuje očekávání podnikatelů a manažerů pro první čtvrtletí tohoto roku. Hodnota indexu stagnuje (102,5 bodu). Pokles optimismu trvá, je zřetelný a je generován zejména poklesem očekávaného obratového růstu. Ve druhém čtvrtletí roku 2003 bude podnikání v odvětví méně příznivé.
- IFI Index (Investment Future Index, Index budoucích investic) je vytvářen z názorů na alokaci investic a finančních prostředků v jednotlivých firmách. Index rychle roste, na úroveň 130 bodů. Vzrůst indexu potvrzuje „zbrojení“ pro další boje na trhu, více se investuje (nové produkty, informační systémy, apod.) než ve 4. čtvrtletí roku 2002.
Metodika výzkumu
Výzkum probíhá kontinuálně, čtvrtletně a on-line v prostřední internetu. Respondenti jsou vybíráni náhodně z databáze ekonomických subjektů České republiky. Osloveno bylo téměř 500 manažerů a podnikatelů z ČR.
Více informací: tbb@gfk.cz