Kdy a za jakých okolností se využívají manažerské simulátory? A v čem jsou výhody? To prozradil ve své přednášce odborník na tuto problematiku, Marek Šusta, při letním setkání členů České asociace pro finanční řízení (CAFIN).
Prezentaci s názvem „Systémový neznamená systematický“ si pro členy připravil Marek Šusta, odborník přes vývoj a využití manažerských simulátorů BSC. „Manažerské simulátory jsou především velmi užitečné nástroje pro podporu rozhodování, komunikace, ale i pro budování znalostí,“ řekl M. Šusta. „Pomáhají manažerům společně rozhodovat, plánovat, řídit rizika, zkoumat současné i budoucí příležitosti nebo hrozby.“ Marek Šusta se měl s účastníky o co podělit: má bohaté zkušenosti s projekty BSC, které vedl např. ve společnostech Staropramen, Český Telecom či Hartmann-Rico.
„Manažerské simulátory jsou využívány nejčastěji v těchto čtyřech případech: při testování strategií před přidělením prostředků, při zkrácení plánovacího cyklu, při budování znalostí a při vzdělávání personálu,“ vysvětloval M. Šusta základní důvody, proč simulace používat. „V prvním případě – testování strategie před přidělením prostředků – pomáhají simulace hlavně snižovat možná rizika nových iniciativ a to tím, že umožňují manažerům dělat různé alternativní experimenty. Co se týká zkrácení plánovacího cyklu, tam mohou manažeři za pomoci simulátorů výrazně zkrátit dobu, kterou běžně potřebují pro vytvoření plánu. Simulátory mohou posloužit ale také jako platforma pro budování znalostí. Výsledkem je pak model určitého problému, na němž mohou manažeři testovat různé postupy či specifikovat kritické faktory. V neposlední řadě slouží simulátory také ke vzdělávání personálu. Pomocí simulací si každý zaměstnanec lépe uvědomí, jak právě on může přispět k celkovému výkonu společnosti.“
Součástí letního setkání členů CAFIN byl i jejich první sněm, zahájil ho předseda řídicího výboru Ladislav Profota. „Členové schválili výroční zprávu za minulý rok a také došlo k odsouhlasení aktivit asociace pro rok 2011,“ řekl po sněmu L. Profota. Zároveň prozradil, při jaké příležitosti se členové mohou setkat příště. „Na konci srpna pořádáme již podruhé tzv. CAFIN Day. V rámci akce bude k poslechu řada zajímavých přednášek, opět se snažíme vybrat spíše neotřelá témata, takže pro účastníky je například připravena přednáška s názvem Prevence morálního hazardu na úrovni podniku.“
CAFIN Day je druhým letním setkáním členů České asociace pro finanční řízení, koná se 25. 8. a je přístupný nejen pro členy, ale i pro další zájemce z řad odborné veřejnosti.
– red –