Český výrobce špičkových karbonových rámů pro silniční kola FESTKA představil během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dva nové modely kol z kategorie jedinečných autorských projektů. Tentokrát byli uměleckými partnery Festky výtvarníci Ondrash & Kašpárek (Ondřej Konupčík a Radim Kašpárek).
Modely, na které padla volba, jsou Scalatore, premiant firemního portfolia, a zcela nový gravelový model Scout. Ke každému kolu oba umělci vytvořili stejnou technikou také obraz (plátno), které si zákazník odnese spolu s kolem.
„Historie spolupráce s umělci je ve Festce stejně dlouhá jako historie značky samotné. Již v prvních letech naší existence jsme zaujali unikátními koly, kterým vdechli duši malíři a ilustrátoři jako Michal Škapa, Jan Kaláb nebo tandem Tomski & Polanski. Koncem loňského roku rozčeřilo mediální vody naše již druhé kolo „ilustrované“ Michalem Bačákem. Naším nejnovějším projektem tohoto druhu je spolupráce s tandemem Ondrash & Kašpárek. Vznikla při ní dvě kola dekorovaná unikátní technikou, kterou tito dva umělci sami vynalezli a během posledních šesti let postupně zdokonalili,“ říká Michael Moureček, spoluzakladatel značky FESTKA.
Ondrash & Kašpárek pracují unikátní technikou přenosu akrylových barev z vodní hladiny na plátno. Původní nápad, na kterém Radim Kašpárek pracoval již asi čtyři roky, dovyvinuli umělci společně za prvního lockdownu, když se Ondřej nemohl věnovat tetování – činnosti, ve které dosáhl obrovského věhlasu díky svému originálnímu abstraktnímu pojetí. Výsledkem této originální malířské techniky jsou velmi efektní abstraktní obrazy a mapy plné až psychedelických barev a organických tvarů na bílém podkladu. Zatímco přenos na plátno už měli umělci „vychytaný“, transfer na 3D karbonový rám kola, vidlici, představec a sedlo pro ně znamenal novou výzvu.
„Produktový design nás už nějaký čas baví a když se nám ozvali kluci z Festky, jestli bychom nechtěli něco zkusit s jejich rámy, byli jsme oba rozhodně pro. Naše technika spočívá v tom, že nemalujeme přímo na plátno či 3D objekt, ale na vodní hladinu nádrže se speciálním roztokem, na kterou nejdříve vlastnoručně vyrobenými nástroji, kterým říkáme „pádla“ rozléváme a rozfoukáváme akrylové barvy do požadovaného tvaru. Plátno nebo 3D objekt pak ponoříme pod hladinu a velmi pomalým odpouštěním vody z lázně na ně přeneseme dílo na hladině,“ popisují náročný výtvarný proces umělci Ondřej Konupčík a Radim Kašpárek.
„Rámy na této úrovni jsou skutečnými uměleckými díly. Takto personalizovaná kola vyráběná často v jediném unikátním exempláři samozřejmě stojí menší jmění, ale rostoucí zájem o ně svědčí o tom, že na světě je mnoho cyklistů, kteří se chtějí odlišit a jsou připraveni za nejvyšší kvalitu a jedinečnost zaplatit,“ dodává Michael Moureček.