Již pátým rokem vydává Česká spořitelna unikátní nástroj pro porovnávání atraktivity 28 ekonomik Evropské unie Inovační barometr Erste Corporate Banking. Ten posuzuje hospodářskou výkonnost jednotlivých zemí z hlediska jejich inovačních schopností a budoucí konkurenceschopnosti.
Letošní hodnocení potvrdilo, že pokud chtějí členské země Evropské unie v sílící konkurenci uspět, musí se soustředit na inovace, vědu, výzkum a vysokou přidanou hodnotu.
Analýza České spořitelny zároveň dokázala, že evropské země si konkurenceschopnost udržují dvěma různými způsoby. Buď jsou lídry v oblasti inovací, díky čemuž si mohou dovolit vyplácet vyšší mzdy, aniž by ztratili konkurenceschopnost. Nebo v oblasti zavádění inovací pokulhávají a tento nedostatek kompenzují vyplácením nižších mezd.
„Země, které nejsou dostatečně inovativní, a přesto vyplácejí vysoké mzdy, se dříve nebo později dostanou do makroekonomické krize, jako se to stalo předluženému Řecku, Itálii nebo Španělsku. Pokud chceme v ČR vyšší mzdy, musíme zlepšit prostředí pro inovace, uvádí Jan Jedlička, manažer EU Office České spořitelny.
Česká republika zatím stále patří do tábora méně inovativních zemí s nižšími mzdami, ale na žebříčku pomalu stoupá vzhůru. Česko si vede dobře, tedy nad průměrem EU, v podílu hi-tech exportů, ve výdajích směřovaných do výzkumu a vývoje a v počtech absolventů technických oborů univerzit. Zaostává naopak v podílu investic venture kapitálových fondů do start-upů a seed společností, veřejných výdajů na vzdělávání, podílu jednotlivců komunikujících s veřejnou správou prostřednictví internetu, v procentu domácností se širokopásmovým připojením k internetu a v počtech žádostí o udělení mezinárodních patentů.