ČR má druhý nejvyšší podíl rich media formátů v online kampaních v regionu CEE (45,6 %), tyto reklamy dosahují také více než polovinu všech impresí (53 %).
U rich media bannerů byla zaznamenána vysoká míra prokliku na mobilních zařízeních, a to 2,4 % na tabletech a 1,57 % na smartphonech, což je asi o 0,5 % více než v první polovině roku 2016. Tato data přináší zpráva AdMonitor od společnosti Gemius.
Zpráva gemiusAdMonitor přináší informace o trendech v online reklamě ve 12 státech regionu CEE (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina) a Turecku v druhé polovině roku 2016. Jedná se především o demografické údaje uživatelů oslovených reklamou, nejpoužívanější reklamní formáty, přistup k reklamě z jednotlivých zařízení či CTR pro jednotlivé státy, zařízení a segmenty trhu a mnoho dalších.
Mezi uživateli v regionu CEE nejvíce klikají na online reklamy Ukrajinci a Lotyši (míra prokliku činí 1,1 resp. 0,9 %), naopak nejnižší CTR bylo zaznamenáno v Litvě a Estonsku (0,5%). V posledních třech letech byl nejvyšší nárůst CTR zaznamenán v Turecku, a to z 0,3% na 1,0%. Podle zprávy gemiusAdMonitor došlo v mnoha státech k nárůstu popularity multimediálních reklamních formátů (video, audio a animace). Největší podíl rich media formátů byl zaznamenán na Ukrajině (46,4%) a v České republice (45,6 %), naopak nejnižší v Lotyšsku (15,8 %). Na Slovensku obsahuje rich media více než pětina kampaní. Investice do multimediálních formátů mohou také zvýšit počet klikání na reklamy – na všech analyzovaných trzích je míra prokliku u tohoto typu reklamy vyšší než u klasických bannerů. Roste rovněž podíl kliknutí z mobilních zařízení (na Slovensku se zvýšil z 29 % na 36 %), nárůst byl zaznamenán především u smartphonů.
Nejvyšší CTR mají na Slovensku reklamy z oblasti kosmetiky (1,46 %) a jídla a nápojů (1,37 %). Z výsledků výzkumu vyplývá, že na reklamy klikají především ženy, které v měřených kampaních provedly 52 % všech kliknutí. Čtvrtina všech impresí se ve slovenských kampaních zobrazuje skupině uživatelů ve věku 25-34 let, ovšem nejvíce na reklamy klikají uživatelé ve věku 55 – 69 let (29 %).