Restaura Šalanda své hosty už nezve do období první republiky jako ve čtyřech stávajících Šalandách, ale chce jim více přiblížit vlastní výrobu a čepování toho nejčerstvějšího piva se vším všudy. První Šalanda v novém byla před nedávnem otevřena v prostorách Hlavního nádraží v Praze, následovat bude další rovněž v Praze a dále v Mladé Boleslavi.
Koncept restaurací Šalanda se tak vyvíjí a přizpůsobuje moderní době a sleduje potřeby konzumentů, pro něž má být návštěva restaurace zážitkem, který si budou chtít do budoucna zopakovat. „Chceme návštěvníkům co nejvíce přiblížit vlastní výrobu a čepování nejčerstvějšího piva z tanku se vším, co k tomu patří – od výroby, přes skladování a čepování až po první doušek,“ konstatoval vedoucí rozvoje obchodu společnosti Heineken Ladislav Pospíšil. Růst obliby čerstvého tankového piva ukazuje, že spotřebitelé preferují autentické pivo, jehož cesta na stůl je co nejkratší. Proto pivo do Šaland vozí cisterna každé ráno. Klíčovým rituálem je jeho čepování do tzv. mázu prostřednictvím speciálního kohoutu. Máz je vyšší válcová nádoba s uchem z nerezové oceli. Návštěvníci nových Šaland si budou moci čerstvé pivo odnést i domů v nachlazených skleněných lahvích se sklokeramickým uzávěrem.
Nově vznikající Šalandy se dále pyšní inovativním designem, který chce maximálně zdůraznit právě čerstvost královského piva z Krušovic i samotný pivovar. Designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák svůj návrh interiéru restaurace založili na několika principech souvisejících přímo s pivovarem. „Unikátností nového konceptu je pivní hospodářství, kde nabízíme to nejkvalitnější pivo z tanků. Klíčovým rituálem konzumace tankového piva je jeho čepování ze speciálního kohoutu do mázu, tedy do nerezového korbelu,“ doplňuje Ladislav Pospíšil. Hosté zde najdou tradiční materiály – například dubové stoly a lavice odkazují na fortelnou práci při výrobě piva, dále se hodně používá nerez, který je synonymem čistých jednoduchých linií. Ty jsou patrné na nerezových tancích umístěných v proskleném boxu i na monumentálním výčepu, který se pyšní královskou korunkou a osmi kohoutovou mostovou pípou. Bílý dlaždicový obklad upozorňuje na prostory v pivovaru, kde pivo zraje. Celý dojem jednoduchých linií doplňují masivní smaltované cedule. Velkou zajímavostí tohoto konceptu je ruční kresba procesu výroby krušovického piva od sladu až po konzumaci v Šalandě. Koncept jako celek zohledňuje především funkčnost a praktičnost.
Ve snaze vyjít návštěvníkům co nejvíc vstříc budou v nových Šalandách nabízet degustaci servírovanou v originálních nosičích, které byly vyrobeny pouze pro ně. Ke každé Šalandě je přistupováno individuálně a koncept je upravovaný podle možností dané restaurace.