On-line

Nový výzkum mapuje evropskou politickou sféru na Twitteru

Sociální síť Twitter se stává stále důležitější platformou k šíření novinek a diskusí o aktuálních událostech pro novináře, politiky, politické aktivisty i občany. Společnost GfK ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou zveřejnila aktuální studii založenou na nových výzkumných technikách a metodologii, která zkoumá hlavní přispěvatele a jejich příznivce v síti Twitter. Výsledkem výzkumu je mapa struktury politické sféry na Twitteru dle jednotlivých států a následné propojení dat na úrovni celé Evropy. Podařilo se tak odhalit politické rozdělení platné napříč jednotlivými národy v Evropě jako celku.

Relevantní uživatelské účty k výzkumu byly identifikovány na základě diskuze o volbách do Evropského parlamentu. Výsledkem byla skupina přibližně 450 000 účtů, z nichž bylo následně vybráno okolo 12 000 stěžejních účtů.

studie Twiter

Účty na Twitteru se shlukují do skupin podle politického přesvědčení a národnosti. Opoziční skupiny, jako například španělské hnutí 15M, vytvářejí alternativní nesouhlasné shluky (klastry). Je patrné silné evropské jádro tvořené účty, jejichž příznivci pocházejí z celé Evropy – jedná se o účty politiků EU a britských zpravodajských médií s mezinárodní působností.

Evropskému prostoru jasně vévodí západní Evropa, zatímco zastoupení východoevropských zemí je minimální. V zemích východní Evropy se Twitter zatím nestal klíčovým kanálem pro šíření politických zpráv.

Uživatele Twitteru zajímá víc než jen politici a politické strany
Ačkoli jasně dominují mainstreamová zpravodajská média a známí politici, ať už z řad pravice, levice či politického středu, lze na Twitteru rovněž nalézt bloggery, autory karikatur a neparlamentní politické skupiny s poměrně velkým počtem příznivců, i když jejich význam se obvykle omezuje pouze na komunikační síť příslušného národa.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!